Rusya eski Başbakanı: İlişkilerimizin düzeleceğine inanıyorum

553

Rusya'nın eski başbakanlarından Sergey Stepaşin, Rus-Türk ilişkilerinin düzeleceğine inandığını söyledi. Stepaşin "Rusya ve Türkiye komşu ülkeler. İlişkiler her zaman böyle soğuk ve gergin kalamaz. İlişkilerimizin düzeleceğine inanıyorum. Her şey normale dönecek" dedi.

Sputnik'e konuşan Stepaşin, Ankara'nın Rus uçağını düşürerek Moskova'ya karşı büyük bir askeri hata yaptığını da belirtti. Stepaşin, "Türkiye uçağımızı düşürmekle büyük bir hata yaptı. Askeri bir hata… Uçağımızın orada bulunma nedeni belliydi ve bu biliniyordu. Uçağımız Türkiye için tehlike de oluşturmuyordu. İlişkilerimiz çok iyi durumdaydı. Son 15 yılda yüksek bir seviyeye taşınmıştı. Uçağı düşürmemeleri gerekirdi" dedi.

'İLİŞKİLERİMİZİN DÜZELECEĞİNE İNANIYORUM’

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) eski başkanı da olan Stepaşin, Rus-Türk ilişkilerinin düzeleceğine inandığını belirtti. Stepaşin "Rusya ve Türkiye komşu ülkeler. İlişkiler her zaman böyle soğuk ve gergin kalamaz. İlişkilerimizin düzeleceğine inanıyorum. Her şey normale dönecek" dedi.

'SURİYE'DEKİ KRİZ TÜRKİYE İÇİN DE TEHLİKELİ’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye krizinin çözümüne yönelik çabalarını da çok olumlu bulduğunu belirten Stepaşin "Rusya ve ABD ateşkes konusunda anlaştı. Eğer bu ateşkese herkes uyarsa Suriye'deki çatışmaları durdurmayı başarırız. Suriye krizi Türkiye için de, bölge ülkeleri için de tehlikeli. Suriye'deki savaşın durdurulması lazım. Eğer ateşkesle ilgili anlaşmalara uyulursa önemli gelişmeler kaydedilir. Sözde değil özde ateşkes olmalı" dedi.