Kadirov: Yerime başkasını bulun

447

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadirov, bölgedeki görevinin artık sona erdiğini, devlet yönetiminin Cumhurbaşkanlığı görevine başkasını ataması gerektiğini söyledi.

Rus NTV kanalına açıklamalarda bulunan Kadirov, Çeçenistan Cumhurbaşkanı olarak görev süresinin artık sona erdiğini ifade etti. Kadirov, “Doğruyu söylemek gerekirse, ben işimi yapıyorum ve bugüne kadar da başarılı oldum. Benim adımı halkıma karşı kullanmamaları için devlet yönetiminin başka birisini bulması gerektiğini düşünüyorum. Şunu diyorum: görev sürem doldu.” şeklinde konuştu.

Çeçenistan Cumhurbaşkanı, her insanın hayatında bir zirve olduğunu söyledi ve “Bu zirve. İşte bu Kadirov’un zirvesi.” dedi. Cumhurbaşkanlığı görevi için çok fazla aday olduğunu belirten Kadirov, “ekibimizde çok fazla halef var, çok iyi uzmanlar var.” dedi.

Hafta başında benzer açıklamalarda bulunan Kadirov, bir dönem daha göreve devam etmek istemediğini, hayalinin “bir bölük kurup Rusya'nın düşmanlarıyla savaşmak” olduğunu ifade etmişti.

2 Mart 2007 tarihinde ilk kez Çeçenistan Cumhurbaşkanlığına getirilen Kadirov, 5 Mart 2011 tarihinde yeniden cumhurbaşkanı olmuştu. Kadirov’un 5 yıllık görev süresi Mart ayında sona erecek.