AP’den kayyım değerledirmesi: Türkiye tarihi fırsatı heba ediyor

282

Zaman gazetesine kayyım atanması ve olayı protesto gazetenin önünde toplanan kalabalığa TOMA ve biber gazlı müdahalenin yankıları sürüyor. Yaşananları değerlendiren AP Başkanı Schulz, “Türkiye, AB ile yakınlaşmada tarihi fırsatı heba ediyor” dedi.

Tagesspiegel gazetesine konuşan AP Başkanı Martin Schulz, Zaman gazetesine kayyım atanması ve polis müdahalesini Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AB zirvesi öncesinde yapacağı görüşmede gündeme getireceğini kaydetti.

“Medyaya yönelik yeni girişimler ve Kürtlere dönük yaklaşımlar dramatik ve son derece kaygı verici gelişmelerdir. AB, Pazartesi günü zirvede bunlara dönük net ifadeler bulacaktır” diyen Schulz, “Hedefimiz Türkiye'yi AB'ye bağlamak ve ona bir perspektif vermek olmalıdır. Ancak şurası açık ki, bunun için indirim yapılması ve AB'nin temel değerlerinden ödün vermesi söz konusu olamaz” dedi.

‘ÖZGÜR BASIN VE HUKUKA UYGUN YARGILAMANIN ÖNEMİNE SAYGI DUYULMALI’

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass ise İngilizce ve Türkçe olarak yaptığı açıklamada, “Zaman gazetesinin haber yapım sürecine kayyım tarafından müdahale edildiğine dair haberlerden derin rahatsızlık duyuyorum” dedi.

Bass’in Büyükelçiliğin resmi hesabından yayınladığı mesaj şu ifadelerle devam etti: “Devir işlemini protesto edenlere karşı biber gazı ve plastik mermi kullanıldığına dair haberleri de endişeyle izliyorum. Evet, hukuki sürece saygı duyulmalıdır. Ancak, özgür bir basın ve hukuka uygun yargılamanın önemine de saygı duyulmalıdır.”

KAYYIMIN ARDINDAN ZAMAN’DAN İLK MANŞET: KÖPRÜDE TARİHİ HEYECAN

Öte yandan Zaman gazetesinin ‘kayyımlı’ ilk sayısı bugün yayınlandı. ‘Köprüde tarihi heyecan‘ manşetiyle çıkan gazetenin sürmanşetinde MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Dokunulmazlıklar kaldırılsın” sözleri ile ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’nin PYD’ye ilişkin açıklamalarına yer verildi.

Gazete ekibi ise yoluna ‘Yarına Bakış‘ adlı yeni bir gazete çıkardı. ‘TOMA, gaz ve biber gazı kesmedi, atın şunu aşağıya!‘ manşetiyle çıkan gazete Samanyolu Haber sitesi üzerinde yayınlandı. Gazetenin sürmanşetinde de ‘Gözyaşına kan değdi‘ başlığı kullanıldı.