Zaharova'dan Türkiye'ye tavsiye: Bu konuda ne düşündüklerini duymak isterdim

467

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova'da haftalık basın toplantısı düzenledi. Zaharova, Türkiye ve AB'nin göçmenlerle ilgili anlaşmasından endişe duyduklarını söyledi ve bu anlaşmanın sığınmacılarının haklarını 'göz ardı ettiğini' belirtti.

'TÜRKİYE'DEN SURİYE'YE GEÇİŞLERİ ULUSLARARASI GÖZLEMCİLER DENETLESİN'

Zaharova ayrıca, Ankara'ya Türkiye-Suriye sınırındaki kapılara uluslararası gözlemci davet etmesini tavsiye ederek "Bundan basit ne olabilir? Türk tarafının bu tavsiye hakkında ne düşündüğünü duymak isterdim" diye konuştu.

Türkiye'den Suriye'ye insani yardım götürdüğü söylenen kamyonların uluslararası gözlemciler tarafından kontrol edilebileceğini belirten Zaharova, "Ankara sınırdan yasadışı geçişler olduğunun bir mit olduğunu söylüyorsa, o zaman bunun gerçekten bir mit olduğunu ancak bu şekilde kanıtlayabilir" ifadelerini kullandı.

'UKRAYNA'YA NOTA VERDİK'

Zaharova ayrıca, Rusya'nın Ukrayna'daki diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırılarla ilgili Kiev'e nota gönderildiğini belirtti. Kiev'den bu saldırıları gerçekleştiren kişilerin cezalandırılmasını istediklerini vurgulayan Zaharova, Rus temsilciliklerine yönelik saldırıları da 'provokasyon' olarak tanımladı.

'BATI RUS TEMSİLCİLİKLERE YÖNELİK SALDIRILARA TEPKİSİZ KALDI'

Zaharova, Batılı ülkelerin Rus temsilciliklerine yönelik saldırılar karşısında 'tepkisiz' kalmasını da eleştirdi ve "Ne yazık ki Batılı partnerlerimizden bu barbarca saldırılarla ilgili henüz gereken tepkiyi görmedik" dedi.

Zaharova ayrıca Cenevre'de ikinci turu 14 Mart'ta başlayacak olan Suriye görüşmelerinin Rus moderatörünün Doğu Bilim Enstitüsü Başkanı Vitaliy Naumkin olacağını açıkladı.