Bin kadar Rus asker Suriye'de kalacak, IŞİD’e yönelik hava operasyonları sürecek

134

Suriye'deki Rus güçlerinin ana bölümünün geri çekilmesi ardından da 1000 kadar Rus askerin bu ülkede kalmaya devam edeceği belirtildi. İnterfax haber ajansına konuşan askeri bir kaynak, Rus askeri danışmanların Suriye'de kalmaya devam edeceğini söyledi. Adının gizli tutulmasını isteyen kaynağa göre, askeri danışman ve uzmanların da içinde olduğu ve sayıları 1000'i bulan Rus asker Suriye'de kalmaya devam edecek.

'800 ASKER VE UÇAKLARIN BİR BÖLÜMÜ SURİYE'DE KALACAK'

Öte yandan Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin savunma ve güvenlik komitesi başkanı Viktor Ozerov da İnterfax'a yaptığı açıklamada, yaklaşık 800 Rus askerin Rusya'da kalabileceğini söyledi.

"Suriye'de biri hava (Hmeymim) diğer deniz üssü (Tartus) olmak üzere iki üssümüzü bırakıyoruz. Bu üsleri korumak gerek. Bunun için de toplam 800 askerden oluşan en az iki tabur gerekiyor" diyen Ozerov, "Ayrıca hava keşifleri yapma hakkımızı da saklı tutuyoruz. Bu da uçakların bir bölümünün de mürettebatlarıyla birlikte (Suriye'de) kalacağı anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

'S-400 SİSTEMLERİ BİR SÜRE İÇİN HMEYMİM'DE BIRAKILABİLİR'

Ozerov ayrıca, Rus uçaklarını koruması için Hmeymim üssüne yerleştirilen S-400 füze savunma sistemlerinin de 'belirli bir süre için' Suriye'de bırakılabileceğini belirtti.

'BU KARAR, ESAD'A BASKI YAPMAK İÇİN ALINMADI'

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov da bugün düzenlediği basın toplantısında, Rus askeri danışmanların Suriye'de kalıp kalmayacağı sorusu karşısında, “Hmeymim ve Tartus üsleri personelsiz kalamayacak” yanıtı vermişti.

Askeri operasyonların yeniden başlaması ve hava güçlerinin geri dönmesi ihtimaline dair soruyu "Varsayımsal sorulara yanıt veremem" diyerek cevaplayan Peskov, Rus güçlerinin ana bölümünü Suriye'den geri çekme kararını Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a baskı yapmak için alınmadığını da belirtmişti.

SURİYE'DE IŞİD'İ VURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Nikolay Pankov da Rus hava güçlerinin Suriye'den kısmen çekilmesine rağmen bu ülkede başta olmak üzere terörist gruplara yönelik hava operasyonlarını sürdüreceklerini söyledi.

Rusya'nın Suriye'deki Hmeymim üssünde düzenlenen törende konuşan Pankov, "(Hava operasyonları sonucunda) belirli olumlu sonuçlar elde edildi. Uzun yıllardır süren şiddet olaylarına son vermek için gerçek bir şans oluştu" dedi.

Açıklamalarına "Ancak terörizme karşı zafer elde edildiğini söylemek için henüz erken" diye devam eden Pankov, "(Hmeymim'deki) Rus hava grubunun, terörist grupların tesislerine hava saldırıları düzenlemeye yönelik görevi var" ifadelerini kullandı.

Pankov ayrıca, Suriye için varılan ateşkes anlaşmasının IŞİD, El Nusra ve diğer BM'nin 'terörist' olarak kabul ettiği diğer gruplar için geçerli olmadığını hatırlattı.

Bu arada Rusya'nın Suriye'deki terörist gruplara yönelik hava operasyonlarına katılan savaş uçaklarının ilk bölümünün Rusya'ya geri döndüğü haberi de geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Suriye'deki Rus güçlerinin 'ana bölümü'nün geri çekilmesi emrini vermişti.