Putin'in Suriye'deki Rus askerlerinin çekilmesi talimatına gelen tepkiler

784

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki Rus güçlerinin 16 Mart’tan itibaren çekilmesi emrini verdi. Rus medyası bu haberi 'ani karar' olarak duyururken konuyla ilgili çok sayıda açıklama geldi. İşte bu açıklamalardan bazıları:

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: Hava ve Uzay Kuvvetleri'nin teröristleri bastırma operasyonunun sonuçları siyasi sürecin başlamasına ortam hazırladı.

Rusya Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov: Tabi ki biz silah ve teçhizat temininden ve uzmanların eğitiminden vazgeçmiyoruz. Böylece Suriye hükümetine, muhaliflerle değil teröristlerle mücadele etme ortamı hazırlandı. Rusya, durumu denetlemeye devam ediyor, gerekmesi halinde tekrar askeri gücünü artırabilir.

Putin'in Sözcüsü Dmitriy Peskov: Devlet Başkanı Putin, operasyonlar sonucunda vermiş olduğu bir karar. Suriye'den sadece askeri grupların ayrılması söz konusu. Hava üssü ve Akdeniz gücü kalmaya devam edecek. Hava ve deniz üslerindeki güçler, ateşkes sürecini denetleyecek. Suriye'de içişleri ve iç politikanın normalleşmesi için ortam hazırlandı.

Pentagon ve Beyaz Saray: Putin'in askerin Suriye'den çekilmesi için verdiği talimatı hakkında bilgimiz var. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almayı bekliyoruz.

Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Birinci Yardımcısı Frants Klintseviç: Tabi ki Rusya tamamen çekilmiyor ve uluslararası terörle mücadeleden vazgeçmiyor. Gerekirse tüm donanımla birlikte bir saat içinde geri döneriz.

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Konstantin Kosaçev: Bu haber çok beklendi. Anlamı ise operasyonların etkili ve sonuç veren türden oldu.

Rusya Komünist Partisi Genel Başkanı Gennadiy Zyuganov: Şimdi Suriye'nin bir numaralı görevi siyasi süreci devam ettirmek, yeni anayasa hazırlamak ve seçim gerçekleştirmek. Bu şartlar altında Rusya, barıştan yana olduğunu göstererek askeri gücünü çekebilir. Madem siyasi süreç başladı bir adım atılabilir.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov: Sadece Rusya Hava ve Uzay Kuvvetleri çatışmalara son vererek müzakere ortamı oluşturdu. Şimdi ise her şey siyasi sürece bağlı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond: Rusya'nın adımı gerçek politika değişikliği ve operasyonların durdurması ise olumlu sonuçlar elde edilebilirdi.