Rusya: Askeri gücümüzü Esed'e baskı kurmak için çekmiyoruz

131

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, askeri gücün önemli kısmını Suriye Devlet Başkanı Beşer Esed’e baskı kurmak için çekmediklerini söyledi.

Dmitriy Peskov, Rusya'nın Suriye'den askeri gücünün önemli bir kısmını geri çekmesiyle ilgili soruları yanıtladı. Rusya'nın Şam yönetiminin muhaliflerle yapılan müzakerelerdeki tutumundan 'memnun olmadığı için askeri gücünü geri çekiyor' iddialarına yanıt veren Peskov, bunun doğru olmadığını belirtti.

Öte yadan, bazı uzmanların Rusya'nın Esed'e böylece 'baskı kurmak istiyor' görüşlerine katılmadığını ifade eden Peskov, Rusya'nın Esed'e baskı kurmak için çekilmediğini dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 14 Mart'ta Savunma Bakanlığı'na Suriye'den askeri gücün önemli kısmını çıkarması için talimat vermişti. Ancak Rusya, Suriye'den tamamen çekilmeyecek. Rusya, Suriye'deki hava ve vedeniz üslerini kullanmaya devam edecek ve belli ölçüde askeri personel bulunduracak.

Rusya, 5,5 ay boyunca havadan Suriye ordusuna destek verdi. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bu sürede Rusya uyruklu yaklaşık 2 bin terörist etkisiz hale getirildi.