Lavrov: Türkiye, Irak ve Suriye’nin egemenliğini ihlal ediyor

200

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında Türkiye’yi sert bir dille eleştirdi. Lavrov, Türkiye’nin, Irak ve Suriye’nin egemenliğini ihlal ettiğini öne sürdü.

Irak ve Suriye’deki iç çatışmaların korkunç olduğunu, fakat bu ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğünün dışarıdan ihlal edilmesinin daha ciddi olduğunu ifade eden Lavrov, Türkiye’nin de bu ihlalde yer aldığını öne sürdü. Lavrov, “Biz, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’taki faaliyetlerinde neler yaşandığını, Türk topraklarından Suriye’deki gönüllü Kürt milislere karşı yapılan top atışlarını hepimiz biliyoruz.” dedi.

‘TÜRKİYE, SURİYE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜNÜ ZORLAŞTIRIYOR’

Lavrov, Türkiye’nin faaliyetlerinin Suriye’de yaşanan krizin çözümünü zorlaştırdığını savundu. Suriye’de çözüm için uluslararası toplumun daha çok çaba sarf etmesi gerektiğini söyleyen Lavrov, “Türkiye’nin faaliyetleri, BM Güvenlik Konseyi’nin de onay verdiği bu çabaları baltalıyor. Hem ateşkes konusunda, hem insani yardımların ulaştırılması konusunda, hem de siyasi sürecin başlatılması noktasında.” şeklinde konuştu.

‘ANKARA TERÖR SALDIRISINDA TÜRKİYE HEMEN KÜRTLERİ SUÇLU İLAN ETTİ’

Lavrov, 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan Ankara terör saldırısı sonrasında Türkiye hükümetinin daha araştırmalar başlamadan YPG’yi suçlu ilan ettiğini savundu. Lavrov, “Türkiye hükümeti daha terör saldırısının yapıldığı gün suçluları ilan etti. Bir araştırma sonucu ya da nasıl bulunduğu açıklanmadı. Türk tarafı, saldırının hemen sonrasında Kürtleri suçlu ilan etmekle, Suriye’de Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı bölgelere karşı devam eden top ve roket atışlarına bahane bulmaya çalışıyor.” dedi.