Rusya'nın Suriye'den çekilme planıyla ilgili öne çıkan beş neden

482

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'deki askeri güçlerinin bir kısmını geri çekme kararı yankılanmaya devam ediyor.

Bazı görüşlere göre, Putin ile Suriye Devlet Başkanı Beşer Esed görüş ayrılığına düştü. Diğer görüşlere göre Rusya, böylece Suriye'yi muhaliflerle siyasi süreci devam ettirmesi için zorluyor. Kimilerine göre ise Rusya, ekonomik yaptırımlar ve petrol fiyatının da düşmesiyle Suriye'de varlığını sürdürerek daha fazla mali sorumluk üstlenmek istemiyor. Farklı farklı görüşler gelmeye devam etse de Rusya, Suriye'deki görevini büyük ölçüde başarıyla tamamladığını ve artık siyasi sürecin devreye girmesi gerektiğini savundu.

İlk bakışta Rusya, 'çekildi' gibi görünse de tam tersine Suriye'deki varlığını daha da güçlü hale geldi. Her şeye rağmen Rusya'nın Suriye'deki hava ve deniz üssü faal olacak ve operasyonlar belli ölçüde devam edecek. Öte yandan Rusya'nın Suriye'deki en büyük kazanımı ise bölgeye yerleştirilen S-400 hava savunma füze sistemi. Alınan bilgilere göre S-400'ler sayesinde Rusya, hem Türkiye hem de İsrail olmak üzere bölgedeki tüm uçuşları ilk andan itibaren takip edebiliyor. Bu durumun bölge ülkelerini oldukça rahatsız ettiği ifade ediliyor.

Tartışmalar devam ederken ABD kaynaklı The National Interest dergisi Rusya'nın Suriye'den kısmen çekilmesiyle ilgili öne çıkan en çok 5 görüşü derledi.

1.En çok ifade edilen görüşe göre Rusya, Suriye'deki misyonunu tamamladı. Yüzeysel olarak ele alındığında Rusya, en baştan itibaren bu operasyonları kısa vadeli olarak başlattığı yönünde değerlendiriliyor. Ayrıca bunlara ek olarak siyasi anlamda görüşlerin değiştiği ve artık kimsenin Esed'in gitmesi gerektiği üzerinde fazla durmaması olduğu belirtildi.

2.En çok ifade edilen ikinci görüşe ise Rusya, operasyonların en zirveye ulaştığı dönemde çekilmeye karar vermesi oldu. Rusya'nın Suriye krizine dahil olması Kremlin'in imajının tüm dünyada birden değiştiği ifade edildi. Yazıya göre Rusya, bir kez daha sınırlarının dışında operasyon yapabileceğini gösterdi. Moskova yönetimi kimseye aldırış etmeden ABD, Arabistan ve Türkiye'ye rağmen Suriye'deki gidişatı değiştirdiğinin altı çizildi.

3.üçüncü görüşe göre Rusya, bir kez daha 'Afganistan kapanına' düşmek istemedi. Derginin iddiasına göre Rusya'nın operasyonları başlatmasının ardından muhaliflere bazı dost ülkeler Suriye'yi ikinci bir Afganistan'a çevirmenin yollarını aradı. Görüşlere göre bu plan başarılı olmadı ve Batılı ülkelerin olumsuz görüşüne rağmen Suriye istikrara kavuştu.

4.Bazı uzmanlara göre Rusya, Arabistan'la polemiğe girmek istemedi. Böylece Rusya, Suriye krizini müzakere ile çözmekten yana olduğunu gösterdi. Ayrıca, Arabistan'ın çıkarlarının da göz önünde bulundurulacağı savunuldu.

5.İlk beşe giren görüşler arasında ise Rusya, operasyonların devamlı olamayacağını gösterdi. Operasyonlardaki başarılar Esed'in masadan uzaklaşmasına neden olduğu iddia edilirken Moskova, Suriye krizinin barışçıl yollarla çözülmesinden yana olduğunu orta koyduğu düşünülüyor.

Rusya, Suriye'deki operasyonlarını 2015 yılında Eylül ayının sonlarına doğru başlatmıştı. Yaklaşık 5,5 ay sonra Putin, 14 Mart'ta askeri gücün önemli kısmının geri çekilmesi için talimat verdi.