Lavrov: ABD ve Rusya, Suriye konusunda taraflara baskıyı artıracak

113

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve Rusya'nın Suriye konusunda müzakere yapan taraflara Cenevre mutabakatın yerine getirilmesi için baskıyı artıracaklarını söyledi.

Başkent Moskova'da 24 Mart'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yaklaşık 4 saatlik bir görüşme yaptı. Daha sonra Lavrov ile Kerry, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 3 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası Lavrov, basın açıklaması düzenleyerek görüşme ile ilgili değerlendirme yaptı. Lavrov, "Biz bugün her şeyi görüştük ve Suriye konusunda Cenevre mutabakatına uymaları için tüm taraflara baskının artırılması için anlaştık." dedi.

"Esirler serbest bırakılsın"

Suriye'deki tüm taraflara çağrıda bulunan Lavrov, "Suriye krizinde tüm taraflara esirlerin serbest bırakılması, en önemlisi siyasi sürecin aktive edilmesi için anlaşmaya varılması ve gerekli ortamın hazırlanması için çağrıda bulunuyoruz. " diye konuştu. Lavrov'a göre siyasi süreç, Suriyelilerin anlaşması ve ülkelerini nasıl görmek istiyorlarsa öyle sonuçlanması gerekiyor. Lavrov, bu nedenle Cenevre'de doğrudan görüşmelerin başlatılması için uğraşacaklarını ifade etti.

"Rusya, Minsk-2 mutabakatının yerine getirilmesi için uğraşacak"

Ukrayna konusuna değinen Lavrov, barışın sağlanması için Normandiya Dörtlüsü'nün (Rusya, Almanya ,Fransa, Ukrayna) kabul ettiği Minsk-2 anlaşmasının yerine getirilmesi için uğraşacaklarını belirtti. Lavrov, "Bağımsızlığını ilan eden Lugansk ve Donetsk'ten Minsk'te imza attıkları konuların yerine getirmeleri için uğraşacağız." şeklinde konuştu.

Ukrayna konusunda ABD ile hedeflerinin kesiştiğini belirten Lavrov, Mink-2 anlaşmasının yerine getirilmesi için Washington'un Kiev'e baskı kurmasını istedi.