CIA Başkanı'nın Moskova'ya "sır" ziyaretinin detayları çıkıyor

491

Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı John Brennan'ın Mart ayının başında Moskova'ya gizli bir ziyaret gerçekleştirdiği açıklandı.

CIA Başkanı Brennan'ın neden Moskova'ya geldiği merak konusu olurken sır gibi saklanan ziyaretin bazı detayları ortaya çıkmaya başladı. Ria Novosti'nin ABD'nin Rusya Büyükelçiliği'nin aldığı bilgiye göre Brennan, ziyareti sırasında gerçekleştirdiği temaslarda Suriye Devlet Başkanı Beşer Esed'in geleceğini görüştü. Brennan'ın Suriye'deki ateşkes ve siyasi süreci görüştüğünü belirten ABD Büyükelçiliği Basın Sözcüsü William Stevens, "Brennan, ABD'nin siyasi sürece tam destek verdiğini ve Suriyelilerin iradesini yansıtacak geçiş süreci için Esed'in gitmesi gerektiğini iletti." diye konuştu.

"Ziyaret, Rusya'nın Suriye'den çekilmesiyle alakalı değil"

Brennan'ın Moskova'ya geldiğini doğrulayan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, ziyaretin Rus askeriyesinin Suriye'den çekilmesiyle ilgili olmadığını ifade etti. Sıromolotov, "Ziyaret, Rusya Hava ve Uzay Kuvvetleri'nin önemli bir bölümün Suriye'den çekilmesiyle alakalı değildi. CIA Başkanı, Dışişleri Bakanlığı'ndan kimse ile görüşmedi." şeklinde konuştu.

Diğer bir açıklamaya göre de Brennan ile Kremlim'den görüşen kimse olmamış. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sözcüsü Dmitriy Peskov, konuyla ilgili soruların Rusya Federal Güvenlik Servisi'ne (FSB) sorulması gerektiğini söyledi.

"Rusya, IŞİD liderleriyle ilgili bilgi paylaştı"

Rusya Parlamentosu Duma'nın Uluslararası Politika Komitesi üyesi İgor Morozov'a IŞİD liderleri ile ilgili ABD'ye istihbarat verildi. Mart ayında ABD tarafından 2 IŞİD liderinin etkisiz hale getirildiğini hatırlayan Morozov, "Moskova'nın IŞID üyelerinin Amerika'daki etkinlikleriyle ilgili bilgi vermiş olabileceği gözardı edilmemeli. Brennan bu bilginin ve ABD'ye olan tehdidin boyutlarını öğrenmek için gelmiş olabilir." dedi.