Putin'in canlı yayında 80 soruya cevap verdi, işte öne çıkanlar

570

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, canlı yayında vatandaşların sorularını yanıtladı. 3 saat 40 dakika süren canlı yayında Putin, yaklaşık 80 soruya cevap verdi. Putin'e ise 2,5 milyondan fazla soru geldiği açıklandı.

Vatandaşlar, Putin'e sadece soru sormadı aynı zamanda yaşadıkları sorunları paylaşarak yardım istedi. Problemleri not eden Putin, çözümü için söz verirken canlı yayının etkisi kendisini göstermeye başladı bile. Aylardır maaş alamayan bazı şirket işçilerin maaşları ödendiği açıklanırken bazı problemlerin çözümü için çalışmaların başlatıldığı yönünde haberler çıktı.

Vatandaşlar Rusya'nın yollarından dış politika ya kadar sorduğu ve Putin'in cevapladığı bazı konular ise şöyle:

Gürcistan: Güney Osetya'nın kaybedilmesi eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin stratejik hatası.

Japonya: Anlaşmaya varılması için kesintisiz diyaloğun devam etmesi gerek, ama Japonya temasları kısıtlama kararı aldı. (Kuril Adaları tartışması)

Kürtler: Cesur ve kahraman bir millettir. Kürtler, Suriye ve Orta Doğu'da teröre karşı mücadelede etkili ve ciddi bir güçtür.

Putin'in adaylığı: Hayır, henüz karar almış değilim. Bunu konuşmanın erken olduğunu düşünüyorum. (Rusya Devlet Başkanlığı seçimleri 2018 yılında yapılacak.)

Ekonomi: Ülkenin ekonomisinin sağlam bir şekilde büyümeye geçmesini sağlamalıyız ve şartları oluşturmalıyız.

Rosneft'in özelleştirilmesi: Stratejik partnerin bulunması halinde Rostneft özelleştirilebilir.

Güney Osetya'nın Rusya'ya dahil olması: Güney Osetya halkı böyle bir referandum yapmak istiyorsa biz buna karşı çıkamayız.

Putin'in küfür etmesi: Bazen kendime küfür ediyorum. Demek ki kendimden memnun olmuyorum.

Avrupa'daki terör olayları: İroni yapmadan tam tersine meslektaşlarımızın hakkını vererek söylüyorum. Avrupa'nın kolay olmayan liberal şartları arasında terörle etkili mücadele etmeye çalışıyorlar.

ABD'nin dış politikası: Libya olayında hata yaptığını itiraf eden Obama'nın açıklamalarına değinen Putin, "Bu Obama'nın düzgün ve güçlü bir insan olduğunu gösteriyor. Bu iyi. Ancak kötü olan hatalar yapılmaya devam ediliyor. Aynı hatayı az kalsın Suriye'de yapacaklardı." dedi.

Panama Belgeleri: İşin içinde ABD'nin resmi kuruluşlarından bazı görevliler var. Onlar bu işleri yapmaya devam edecekler. Seçimler yaklaştıkça böyle "saldırılar" olacaktır. (Rusya Devlet Başkanlığı seçimleri 2018 yılında yapılacak.)

Rusya'ya karşı yaptırımlar: Partnerlerimizin yaptırımları yakın zamanda kaldıracaklarını sanmıyorum. Bizde onların ürünlerinin Rusya pazarına girmesini engelleyeceğiz.

Suriye krizi: Bizim yada başkaların desteğiyle her iki tarafın silaha başvurmamasını, politik sürecin sayesinde barışın geleceğini ümit ediyoruz.

Karabağ krizi: Kim ne derse desin Rusya, krizin çözülmesinden yana. Rusya katkı sağlamaya devam edecek ama son kararı Azerbaycan ve Ermenistan halkı vermeli.

Ukrayna krizi: Ukrayna'nın yeni hükümeti daha önce yaşananlardan ders çıkarmalı ve halkının çıkarı doğrultusunda adımlar atmalı. Minsk anlaşmasının yerine getirilmesi için ABD ve Batı her seferinde Moskova'nın bir şeyler yapması için konuşacağına Ukrayna'ya etki yapsın.

Çeçenistan ve Kadirov: Kadirov, Çeçenistan'ın Rusya ile birlikte olması gerektiğinin farkına kendisi vardı. Bu Çeçen kalkının çıkarlarına da uyuyor.

Putin'in evliliği: Yeni eşiniz ile halkı ne zaman tanıştıracaksınız sorusuna yanıt vere Putin, "Bu konuyu ön plana çıkarmaya gerek var mı bilmiyorum. Belki bir gün merakınızı gideririm." dedi. (Putin, eşi Lyudmila ile 2013 yılında ayrıldığını duyurmuştu)

Ekonomi: Rusya ekonomisi 2017 yılında yüzde 1,4 büyüyecek

Terör tehlikesi: Gerekli önem verilmez ise terör tehlikesi her zaman vardır.