Rusya'nın Suriye Büyükelçisi: Suriye, Türkiye'nin yerini alabilir

551

Rusya'nın Şam Büyükelçisi Aleksandr Kinşak TASS haber ajansına verdiği mülakatta Halep'te son durum, Cenevre görüşmeleri ve Rusya-Suriye ilişkilerine dair bir dizi açıklamalarda bulundu. Kinşak ayrıca Suriye'nin başta meyve-sebze ve diğer ihracat ürünlerinde Türkiye'nin yerini alabileceğini ifade etti.

Türkiye'den meyve-sebze alımını kısmen durduran Rusya'nın bu pazarı Suriye ile kapatabileğini belirten Büyükelçi şöyle dedi:

"Umuyorum ki Suriye'den Rusya'ya tarım ürünlerinin gönderimi artacaktır. Bunlar sadece turunçgiller değil, ilk etapta sezonluk meyve-sebze daha sonra zeytinyağı mesela. Yani işlenmiş ürünler de dahil olacaktır. 90'lı yıllarda ve 2000'li yılların başına kadar Rusya'nın çok fazla kullandığı hafif sanayi ürünleri de dahil. Suriyelilerin bize sunabileceği iyi kalitede ve uygun fiyatlı ürünler var."

Bu sürecin kısa sürede gelişmesini umduğunu söyleyen Kinşak, bunun için lojistik ve organizasyon konularında gelişimin sağlanması gerektiğini söyledi. Piyasada olumlu ve enerjik bir havanın hakim olduğunu belirten Büyükelçi, önümüzdeki aylarda iki ülke arasında karşılıklı ticari işbirliklerinin artabileceğini ifade etti.

Suriyelilerin Rus işadamlarıyla işbirliğine hazır olduğunu hatırlatan Kinşak, iki tarafın da hızlı çalışmak konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

"Bu bağlamda Suriye, Türklerden boşalan yerin bir kısmını kendine alabilir. Yada daha kesin bir ifadeyle, Türkiye'ye uyguladığımız yaptırımlar ve bazı ticari kısıtlamalardan dolayı bu gerçekleşir." diye ifade eden Büyükelçi son olarak şöyle dedi, "Türkiye'den aldığımız tarım ürünleri İskenderun'da üretildiği gibi Lazkiye'de de üretilebilir. Aynı şey, aynı iklim koşulları, aynı kalitede mallar. Tek fark Suriye'de daha ucuz olması. Ve bu Rusya için de Suriyeliler için de daha karlı olur." diye yorumladı.