Rusya ve Türkiye basın özgürlüğü sıralamasında kafa kafaya gidiyor

232

Rusya, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı basın özgürlüğü endeksinde dört sıra yükselerek 148’inci sıraya yükseldi. Türkiye ise geçen yıla göre iki sıra gerileyerek 151’inci sıraya düştü.

RSF'nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde geçen yıl 149'uncu sırada yer alan Türkiye'nin iki sıra gerilediği, geçen yıl 152'nci sırada yer alan Rusya'nın ise dört sıra yükselerek Türkiye'yi geride bıraktığı görüldü.

Rusya, bağımsız gazeteciler için boğucu bir atmosfer

Araştırmada Rusya için "Bağımsız gazeteciler için boğucu bir atmosfer" yorumu yapıldı.

2012 yılında Vladimir Putin'in Kremlin'e dönüşüyle beraber bağımsız gazetecilere baskının arttığı, web sitelerinin engellendiği ve özgür medyayı engelleyen bazı yasaların çıkartıldığı ifade edildi. Muhalif medya kuruluşları baskı altına alırken öte yandan da hükümete yakın medya organlarının ve özellikle televizyon kanallarının halkı boğduğu söyleniyor. Rusya'da önde gelen yabancı gazeteci ve insan hakları örgütü temsilcilerine de "ajan" gözüyle bakıldığı yapılan yorumlar arasında.

Türkiye'de Erdoğan'ın baskıcı tavrı var

Raporun Türkiye bölümünde, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'de medyaya karşı bir saldırı başlattığı, gazeteciler ve sosyal medya kullanıcıları için, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" gerekçesiyle davalar açıldığı, internet erişiminin sansür edildiği, medya ve sivil toplumun bütün baskılara karşın Erdoğan'ın baskıcı tavrına direndiği" ifadesi yer aldı.

Türkiye'de hükümet ve yargının "eleştirel medyanın üzerine yoğun bir biçimde gittiği" de vurgulandı. Raporda Türkiye'de "sürekli olarak yayın yasakları konduğu, gazetelerin yazı işlerine baskınların yapıldığı, gazetelere kayyum atandığı, yabancı gazetecilerin gözaltına alındığı ve eleştirel gazetecilerin haklarında açılan davalarla engellenmeye çalışıldığı" vurgulandı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün raporunda dünyada “medya özgürlüğüne duyulan saygıda büyük ve ürkütücü bir kayıp yaşandığına“ dikkat çekildi. Bu kayba Mısır ve Türkiye gibi ülkelerde otoriter eğilimlerin, Polonya'daki gibi hükümetlerin kamu medyası üzerindeki artan kontrollerinin, Yemen, Libya, Burundi gibi ülkelerdeki savaş ve iç savaşların neden olduğu kaydedildi. Dini ideolojilerin ve oligarkların artan etkisinin de medya üzerindeki baskıyı artırdığı ifade edildi.

Listenin ilk sırasında Finlandiya yer alıyor. Finlandiya'yı Hollanda, Norveç, Danimarka ve Yeni Zelanda takip ediyor. Almanya 180 ülke arasında 16'ncı sırada. Listenin son sıralarında ise Çin, Suriye, Türkmenistan, Kozey Kore ve Eritre bulunuyor. ABD 41, Fransa ise 45'inci sırasında.

Adem Aktekin