Moskova Büyükelçisi Yardım: Lavrov ile Çavuşoğlu belki görüşür

255

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Çin'de bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun belki görüşebileceklerini söyledi.

Lavrov ile Çavuşoğlu'nun görüşüp görüşmeyeceğine dair soruya yanıt veren Ümit Yardım, "Sayın Lavrov ve Çavuşoğlu Çin'de bulunuyor. Tam olarak bilmiyorum ama aralarında belki bir görüşme olabilir." diye konuştu.

'Türkiye gündeminde kara harekatı yok'

Ortadoğu'da zor bir tablonun ortaya çıktığını ifade eden Yardım, gerçeği yansıtmayan spekülasyonlara açık olduğunu belirtti. Yardım, "Ancak şunu söyleyebilirim ki, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kara harekatı söz konusu değil. Gündemde böyle bir şey yok." dedi.

'Zor günleri aşacağız'

Türkiye - Rusya ilişkilerine değinen Büyükelçi Yardım, krizin aşılacağını dile getirdi. Yardım, "Türkiye-Rusya ilişkilerinde her zaman tarihi geçmişin önemine vurgu yaptık. Sosyal ilişkilerimiz yaklaşık bin yaşında. Resmi ilişkilerimiz ise 500 yıldan beri devam ediyor. Tarihi geçmişi dikkate alırsak zor günleri aşacağımıza inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Türk jetlerinin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya ile Türkiye ilişkileri zor günlerini yaşıyor.