'Türkiye'nin yeni savunma sistemi, Rusya'nın nükleer potansiyelini hedef alacak'

751

Rusya Devlet Duması Savunma Komitesi Başkanı Vladimir Komoyedov, Türkiye'nin NATO'ya entegre yeni bir savunma sistemi kurma kararının siyasi motifli olduğunu belirtti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Türkiye'nin NATO'ya entegre yeni bir savunma sistemi yapacağını söylemişti. İzvestiya gazetesine Ankara'nın kararını değerlendiren Komoyedov, Türkiye'nin bu sistemle Rusya'nın nükleer potansiyelini dizginlemeye çalışacağını vurguladı.

Türk savunma sisteminin NATO sistemine entegre edilmesine değinmeyeceğini kaydeden Komoyedov, "Öncelikle sistemin geliştirilmesi ve kurulması gerekiyor. Bu, hızlı bir süreç değil" dedi.

'Türk savunma sistemi Rusya için tehlike arz ediyor'

Öte yandan Rusya Stratejik Konjonktür Merkezi Direktörü İvan Konovalov, ABD'nin Avrupa'da kuracağı füze savunma sisteminin 2018'e doğru tümüyle devreye gireceğine dikkat çekerek "Türk müsteşarın NATO sistemine entegre olma açıklaması göz önünde alındığında, 2018'e doğru Rusya için Asya'dan da bir tehdit ortaya çıkabilir" dedi.

Amerikan küresel sisteminin parçası olacak Türk hava savunma sisteminin Rusya için tehlike arz edeceğini belirten Konovalov, "Bu sistem tümüyle Rusya'nın stratejik potansiyelini kısıtlamaya yönelik" diye konuştu.