Fransa, Rusya'ya karşı yaptırımlara uymamak için oy kullandı

288

Fransa Parlamentosu'nun alt kanadı olan Ulusal Meclis, Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımların uzatılmasına hükümetin engel olması içi oy kullandı.

Fransa'da muhalif vekiller, ABD ve AB tarafından Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımların uzatılmasına hükümetin engel olması için kararname teklifinde bulunmuştu. Ulusal Meclis'te yapılan oylamada kararnameye 55 vekilden destek gelirken 44 vekil karşı çıktı. Kabul edilen kararnamenin tavsiye niteliği taşıdığı ve bir yükümlülüğünün olmadığı belirtildi.

Rusya'da karar memnuniyetle karşılandı

Fransa Ulusal Meclis'in oylama sonucu Rusya'da memnuniyetle karşılandı. Siyasiler ve yorumcular, kararnamenin Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımların kaldırılmasına dair bir sinyal olarak yorumladı. Kararnamenin tavsiye niteliği taşımasına rağmen Fransa hükümetine karşı baskı oluşturacağı yönde fikirler beyan edildi.

Ukrayna krizi ve Kırım'ın ayrılışı nedeniyle ABD ve AB üyesi ülkelerinin çoğunluğu Rusya'ya karşı çeşitli yaptırımlar uygulama kararı almıştı. Rusya da misillemede bulunmuştu.

Fransa, iki Mistral'i Rusya'ya satmaktan vazgeçmişti

2012 yılında Rusya ile Fransa, helikopter taşıyabilen 2 adet Mistral tipi gemi anlaşması yapmıştı. Ukrayna krizi nedeniyle Fransa, Mistral'leri satmaktan vazgeçmişti.

Fransa yönetimi, iade ve tazminatla birlikte Rusya’ya toplamda 950 milyon Euro ödemek zorunda kalmıştı.