Moskova Büyükelçisi Yardım: Rusya-Türkiye krizi sadece özür ile çözülmez

670

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Türkiye-Rusya arasında yaşanan uçak krizinin sadece özür ile çözülemeyeceğini söyledi.

Büyükelçi Ümit Yardım, Moskova Gazetecileri Birliği konferansında konuştu. Türkiye-Rusya arasında yaşanan uçak krizine değinen Yardım, bu tür durumlarda masaya oturmak gerektiğini dile getirdi. Yardım, "Bana göre, bu sadece özür dileyip sorunu çözecek bir durum değil. Bu sorun masa etrafında çözülmesi gerekenlerden. Oturur, konuşuruz, üzerinde çalışacağımız bir anlaşmaya ve bir sonuca varılır." diye konuştu.

'Ankara, görüşme talep etmişti'

Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanlarının geçen sene Aralık ayında Belgrad'da görüştüğünü hatırlatan Yardım, Çavuşoğlu'nun ilişkileri düzeltmek için iki ülke arasında delegelerin kurulması teklifinde bulunduğunu belirtti. Yardım, "Görüşme Türkiye, Rusya yada üçüncü bir ülkede yapılabilir. Bu faydalı başlangıç olurdu." dedi.

'Suriye sınırında gözlemcilere ihtiyaç yok'

Rusya'nın Türkiye-Suriye sınırının 'delik' olduğu iddiasıyla uluslararası gözlemcilerin yerleştirilmesi çağrısının hatırlatılması üzerine Yardım, "Türkiye'nin gündeminde böyle bir şey yok. Ayrıca, biz böyle bir şeye ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

'Türkiye'de basın özgürlüğü sorunu yok'

Sputnik Türkiye sitesinin kapatılması ve Genel Yayın Yönetmeni Tural Kerimov'un sınır dışı edilmesi ile ilgili soruya yanıt veren Yardım, ciddi suçlamaların yer aldığı ve kararı mahkemenin verdiğini söyledi. Yardım, "Türkiye'de ifade özgürlüğü ile ilgili sorun yok. Yabancı ülke gazetecilerinin de sorunu yok. Rusya olmak üzere birçok ülkeden gelen gazeteci Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde görev yapıyor." ifadelerini kullandı.