Lavrov: Türkiye'nin Suriye topraklarını bombalaması endişe verici

320

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Suriye topraklarını bombalamasından dolayı endişe duyduklarını söyledi.

Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile Moskova'da bir araya geldi. Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Lavrov, Türkiye'nin adımları ve taleplerinden dolayı endişeli olduklarını dile getirdi. Konuşmasında Lavrov, "Türkiye'nin Suriye topraklarını bombalaması Rusya'yı endişelendiriyor. Güvenli bölgenin oluşturulması için çağrılar yapılıyor. Kara harekatı hazırlıkları çağrısı haberleri geliyor." dedi. Lavrov, "Bize göre, bu tarz çağrı yapanlar gerçek siyasi çözümden yana olmayanlar ve yatırımlarını silahlı çözümden yana yapanlardır." diye konuştu.

'Türkiye-Suriye sınırı kapatılmalı'

Türkiye-Suriye sınırının kapatılması gerektiğini bir kez daha dile getiren Lavrov, "Biz, teröristlerin silah ve insan kaynağı ile beslendiği kanalların kapatılmasın öneminin altını çizdik. Bu bağlamda Rusya, aktif bir şekilde transit olarak kullanılan Türkiye-Suriye sınırının kapatılmasını acil görev olarak görüyor." şeklinde konuştu.

İlerleyen günlerde teröristlerin beslendiği kaynaklarla ilgili BM'nin raporu açıklanacağını ifade eden Lavrov, "Umarız ki, teröristleri desteklemek için kullanılan Türkiye-Suriye sınırıyla ilgili bilgiler bu raporda yansıtılır." dedi.