Trump'tan Rus jetlerine önlem: Vurulmalı

448

Cumhuriyetçilerin Başkan aday adayı Donald Trump, ABD'nin uçak ve gemilerini taciz eden Rus jetlerini vurma teklifinde bulundu.

Başkan aday adayı Trump, katıldığı bir radyo programında güncel soruları yanıtladı. Son dönemde ABD'nin gemi ve uçaklarının Rus jetleri tarafından sık sık taciz edilmesiyle ilgili soruyu yanıtlayan Trump, önce diplomatik çözüm önerdi sonra 'vurulmalı' dedi. Bu konuyu ABD Devlet Başkanı Barack Obama'nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesini öneren Trump, Washington'un ilk önce diplomatik tepki vermesi gerektiğini belirtti. Trump, "Eğer bu (diplomasi) çalışmıyorsa, o zaman bilmiyorum... belli zaman sonra ateş açman gerek. Bu rezillik, rezillik. Bu bizim ülkemize ve Obama'ya saygısızlık." diye konuştu.

Rus jetleri, her fırsatta ABD uçak ve gemilerini taciz ediyor

Son zamanlarda Rus jetleri, sınırlarına yakın uçan ABD uçaklarını ya da denizden geçen gemilerini taciz ediyor.

29 Nisan'da CNN'in haberine göre Rus Su-27 jeti, Baltık Denizi üzerinde ABD'nin RC-135 askeri uçağına 30 metreye kadar yaklaşarak "fıçı tono" akrobasi hareketiyle etrafından geçti.

"Fıçı tono" akrobasi hareketi sırasında uçak yatay burgu (tirbüşon) hareketi yaparken spiral bir rota izliyor. ABD askeri uçağının ise bu spiral rota içerisinde kaldığını belirtilmişti.

28 Nisan'da Rus MiG-31 jeti Rusya'nın kuzeydoğusundaki Kamçatka bölgesi açıklarında ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait P-8 Poseidon devriye ve anti-denizaltı uçağını taciz ettiği iddia edilmişti. Rus jetinin uluslararası hava sahasında ABD'nin P-8 Poseidon uçağına 15 metre kadar yaklaştığı belirtilmişti.

12 Nisan'da Baltık Denizi'nde iki adet Rus Su-24 jetleri, ABD'nin USS Donald Cook adlı destroyerinin üzerinden 4 kez alçak uçuş yaparak taciz etmişti. Hadisenin yaşandığı sırada ABD destroyerinin, Rusya'nın Kaliningrad bölgesine 70 mil uzakta bulunduğu belirtildi. Rusya'ya ait olan Kaliningrad, Rusya ile sınırı olmayıp Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında bulunan bölgedir.

Ocak ayında Rus-27 jeti, Karadeniz üzerinde ABD'nin casus uçağına 15 metre kadar yaklaşarak taciz etmişti.

ABD, Rus jetlerinin tacizlerini 'tehlikeli yaklaşma' olarak yorumlarken Rusya tarafı yaşananları rutin uygulama olarak görüyor.