İşte Rusya halkının Putin’e başkanlık karnesi; dış politika ilk sırada

358

Rusya Kamuoyu Araştırma Fonu'nun (FOM)'un yaptığı araştırmada Rusya halkından, Vladimir Putin’in devlet başkanlığı görevini değerlendirmesini istedi. Rusya vatandaşlarının yüzde 38’i Putin’e, ilk kez başkanlığa geldiği 2000 yılından daha iyi olumlu yaklaştıklarını beyan etti. Vatandaşlar, Putin’in en olumlu icraatı olarak Suriye’yi işaret etti.

Rusya’da vatandaşların yüzde 11’i Putin’e olan yaklaşımlarının kötü olduğunu belirtirken, yüzde 42’si ise Putin’e karşı tavırlarını değiştirmediklerini ifade etti. Halkın yüzde 48’i Putin’in başkanlık görevini ilk yıllarına göre daha iyi yürüttüğünü, yüzde 10’u ise başkanlıkta daha kötüye gittiğini söyledi.

Suriye ve Kırım öne çıktı

Rusya halkının yüzde 8’i Putin’in başkanlık görevindeki en büyük icraatı olarak Rus ordusunun Suriye’de askeri operasyonlar yürütmesini gösterdi. Vatandaşların yüzde 7’si Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını Putin’in en büyük başarısı olduğunu ifade etti.

Putin’in Rusya Devlet Başkanı sıfatıyla her yıl halkın karşısına çıkarak kendisine yöneltilen sorulara cevap vermesi Rusya’da vatandaşların beğenisini kazandı. Halkın yüzde 5’i Putin’in bu davranışını en büyük icraatı olarak niteledi.

Diğer yandan Rusya vatandaşlarının yüzde 5’i Putin’in sosyal politikalarını ve yüzde 5’i uluslararası arenadaki icraatlarını Putin’in en büyük başarısı olarak gösterdi. Halkın yüzde 4’ü ise en büyük başarısının çok çalışması olduğunu, icraatlarından bunun fark edildiğini belirtti.

Başka ülkelere yardım ve kötü yaşam kalitesi halkın hoşuna gitmedi

Rusya halkının beğenmediği Putin icraatlarının başında diğer ülkelere yardım geldi. Vatandaşların yüzde %5’i Putin’in diğer ülkelere yardımda bulunmasına karşı olduklarını belirtti.

Batılı ülkelerin yaptırımlarıyla boğuşan Rusya’da yaşanan ekonomik krizden dolayı kötüye giden sosyal yaşam şartları Rusya vatandaşlarının tepkisini çekti. Halkın yüzde 4’ü Putin’in en kötü icraatı olarak kötü sosyal politikaları, yüzde 2’si de enflasyonun yükselmesini gösterdi.