Kerry ile görüşen Lavrov'un gündeminde yine Türkiye vardı

588

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefon görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Lavrov ile Kerry, Suriye krizini telefonda görüştü. ABD'nin talebi üzerine yapılan görüşmede Lavrov'un Kerry'den kendilerine yakın muhaliflerle terörist grupları ayırt etmelerini istediği belirtildi. Ayrıca Lavrov, teröristlerin Türkiye üzerinden destek almalarının engellenmesi gerektiğini ifade etti.

Lavrov ve Kerry, Suriye rejimi ile muhalif grupların görüşmelere devam etmesi ve ateşkes anlaşmasının sıkı takibi konusunda mutabık kaldı. Görüşme ayrıca, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan Karabağ meselesi de ele alındığı açıklandı.

'IŞİD ve El-Nusra Cephesi sınırları belirlenecek'

Öte yandan Rusya ile ABD'nin aldığı ortak karar, Rusya Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayınlandı. Ortak karara göre, ateşkesin etkili desteklenmesi için Moskova ve Washington ortak tehlikeleri tespit ederek IŞİD ve El-Nusra Cephesi'nin etkin olduğu sınırlar belirlenecek. Ayrıca, IŞİD ile El-Nusra Cephesi'nin Suriye ve uluslararası güvenliğe karşı oluşturduğu tehdit ile kararlı hareket seçenekleri görüşüldüğü ifade edildi.

'Sivillere karşı saldırılar durdurulsun'

Rusya ve ABD'nin ortak bildirisinde sivillere karşı herhangi bir saldırının durdurulması talep edildi. Bildiride yer alan talep şöyle: "Çatışan tarafların sivil halka karşı, sivil altyapı ve hastanelere herhangi bir saldırı yapmamalarını talep ediyoruz."

Bazı bölgelerde ateşkesi sağlamanın zorluğuna dikkat çekilirken çatışan taraflara bu konuda baskı yapıldığı belirtildi. Diğer taraftan sivil halka yardım götürmek için hem Rusya hem de ABD'nin çatışan taraflara baskı kurduğu bildirildi.

Bildiride bir kez daha Suriye krizinin siyasi çözüme kavuşması için çalışmaların artırılacağı ve görüşmelerin tekrar başlaması gerektiğine vurgu yapıldı.