Peskov: Rusya'da Türk mallarının yasaklanması politik değil

768

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın sözcüsü Dmitri Peskov'un gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'den Rusya'ya ithal edilen ürünlerin yasaklanmasının politikayla alakası olmadığını söyledi. Kremlin'den yapılan açıklamada bu yasaklarının altında siyasi nedenlerin aranmaması gerektiği belirtildi.

Rosselhoznadzor (Rusya Tarım Ürünleri Denetim Kurumu)'un politikayla ilgilenmediğini hatırlatan Peskov, "Rosselhoznadzor kendi özel alanında faaliyet gösteriyor." dedi.

Türkiye'den gelen bütün sebze ve meyveler yasaklanabilir

Geçtiğimiz hafta Rusya'da Rosselhoznadzor'un Türkiye'den gelen tüm sebze ve meyveleri yasaklayabileceği gündeme gelmişti. Yapılan açıklamada, "Türkiye'den gelen (yasak olmayan) ürünleri tekrar inceliyoruz. Karantinaya alınan ürünler çok fazla. Diğer tüm ürünleri de yasaklama konusunu inceliyoruz." denilmişti.

Rosselhoznadzor Başkan Yardımcısı Yulia Şvabauskene de yaptığı açıklamada yasaklanacak ürünlerin listesinin çok kısa olduğunu, halihazırda Rusya'ya girişi yasak olmayan kabak, greyfurt ve limondan oluşabileceğini ifade etmişti.

Şvabauskene, Türkiye ile yaşanan karantina krizlerini çözmek için geçmişte bir şeyler yaptıklarını hatırlatarak, "Biz tüm ürünlerin yasaklanması yoluna gitmedik, sadece bazı ürünlerde kısıtlama getirdik. Ama şimdi görüyoruz ki bu faydasız. Çünkü Türkiye tarafı bitki sağlığını koruma konusunda başarısız. Bu nedenle de, kalan "yasak olmayan" meyve ve sebzelere bir sınırlama daha getirilecek." diye konuştu.