Zaharova'dan Erdoğan'a kısa cevap: Ben doktor değilim!

1138

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Karadeniz adeta bir Rus gölü haline dönüştü.” sözlerini yorumlamasını istemesi üzerine Zaharova, “Ben doktor değilim.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10.Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları konferansındaki konuşmasında, "Karadeniz'de güvenlik anlayışı temelinde tekrar bir istikrar havzası oluşturmamız gerekiyor. Karadeniz adeta Rusya'nın bir gölü haline dönüştü." demişti. Erdoğanı’ın bu sözlerine karşı Zaharova’nın “Ben doktor değilim.” demesi “Erdoğan’ın psikolojik rahatsızlıkları var. Ben onu tedavi edemem.” olarak yorumlandı. Zaharova’nın cevabı salonda bulunan basın mensuplarını güldürdü.

‘Türkiye Rus pilotun hesabını sormalı’

Zaharova, 24 Kasım’da Suriye sınırında Türk jetleri tarafından vurulan Rus Su-24 savaş uçağı pilotlarından Oleg Peşkov’un faillerinin bulunması için Türkiye’nin gerekli tüm adımları atarak pilotun ölümünden sorumlu olanları bulması ve onlardan hesap sorması gerektiğini söyledi.

Zaharova, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Rus pilotun katili olduğundan şüphelenilen Alparslan Çelik hakkında takipsizlik kararı vermesinin kafalarda birçok soru işareti bıraktığını ifade etti. Dışişleri sözcüsü, “Türk yargı organının kasıtlı olarak, bu suça ortak olduğunu herkese itiraf eden bir şahsın üzerinden sorumluluğu kaldırma çabası içinde olduğu görülüyor.” dedi.