Rusya hükmeti yıl sonu ekonomi rakamlarından umutlu

142

Batılı ülkelerin yaptırımlarından dolayı ekonomik krizle boğuşan Rusya, yeni ekonomik modeller uygulayarak krizden kurtulmak istiyor. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya ekonomisinin yeni şartlara uyum sağladığını ve 2016 yılı sonunda ekonomide büyüme beklenebileceğini söyledi.

Rus Vesti televizyon kanalında katıldığı bir programda konuşan Bakan Siluanov, “Ekonomimiz yeni şartlara tamamen uyum sağladı. Yapısal değişiklikler tamamlandı. Tahminlerimize göre yıl sonuna doğru ekonomik büyümede göstergeler pozitif yönde olacak.” dedi. Siluanov ayrıca, Rusya bütçesinin de yeni şartlara uyum sağlaması gerektiğini ifade etti.

Birkaç yıl öncesine kadar Rusya ekonomisinde yeraltı kaynakları ithalatının baskın olduğunu söyleyen Siluanov, “Şu anda tam tersi. Üretim yapan sektörler, özellikle kar marjı yüksek ürünler üreten sektörler öne çıkmaya başladı. Ve bu sektörlerin kazancı son bir yılda yüzde 20 arttı. Kazanç artışı son yıllarda hiç bu kadar yükselmemişti.” ifadelerini kullandı.

Ekonomide yılsonu beklentileri pozitif olan Siluanov, daha önce yaptığı açıklamada ekonomiye destek için 100 milyar rubleye (1,5 milyar dolar) ihtiyaçları olduğunu söylemişti.