Rusya, Türkiye-Suriye sınırının kapatılmasında ısrarcı

245

Rusya, Türkiye-Suriye sınırının kapatılmasındaki ısrarını sürdürüyor. Son olarak Rusya'nın BM daimi elçi yardımcısı Vladimir Safronkov, Türkiye-Suriye sınırının kapatılmasının Suriye sorununun çözümü noktasında Rusya ve ABD’nin çabalarına büyük katkı sunacağını söyledi.

Sputnik’e konuşan Rus diplomat, “Batılı ortaklarımız bu sınırın gerçekten bir sorun oluşturduğunu biliyorlar. Suriye sınırının kapatılması, özellikle Türkiye-Suriye sınırının kapatılması, Rusya ve ABD’nin Suriye’de istikrar çabalarına büyük bir katkı sunardı.” dedi.

Sınırın kapatılmaması durumunda, Türkiye’den Suriye’ye geçen militanların Suriye’deki barış çabalarını baltalamaya devam edeceğini belirten Safronkov, “İhtiyacımız olan, Türkiye’nin karar alma sürecine etki edenlerin, Türkiye’yi Suriye sınırını kapatmaya ikna etmesidir. Yoksa sorun devam edecektir. Ben olayı böyle görüyorum. Ve bu konuda Türkiye hükümetiyle çalışmalar sürüyor.” şeklinde konuştu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Genadi Gatilov da, Viyana’da gelecek hafta yapılacak Uluslar arası Suriye Destek Grubu toplantısında teröristlere silah ve finansman akışı yapılan Türkiye-Suriye sınırının kapatılmasını talep edeceklerini söylemişti.

Lavrov sınır için delik deşik ifadesini kullanmıştı

Rus yetkililer 2015 yılı sonundan bu yana Türkiye-Suriye sınırının kapatılması gerektiğini ifade ediyor. Sınırın delik deşik olduğunu ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin IŞİD ile petrol ticareti yaptığını ve Türkiye’den yardım TIR’larıyla silah gönderildiğini iddia etmiş ve konuyla ilgili delilleri Birleşmiş Milletler’e sunacaklarını söylemişti. Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko da Suriye sınırının kapatılması için Türkiye'ye yardım edebileceklerini ifade etmişti.