Şimşek: Doğalgazda Rusya'ya böyle bağlı kalmak büyük bir risktir

227

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin enerji güvenliği ve çeşitliliğine yönelik, "Büyük zorluklarla karşı karşıyayız. Bu zorlukların üstesinden gelmek için de iyi bir stratejimiz var." dedi. Bakan Şimşek doğalgazda Rusya'ya böyle bağlı kalmanın büyük bir risk olduğunu ifade etti.

Şimşek, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da toplanan İslam Kalkınma Bankasının (IDB) Genel Kurulu kapsamında düzenlenen "Enerji Arz Güvenliğinde Değişen Dinamikler, Kaynak Çeşitlendirilmesi ve Bölgesel Entegrasyon" başlıklı oturumda konuştu.

Şimşek, Türkiye'nin, doğalgazın yüzde 97'sini ithal ettiğini belirtti. İthal edilen doğalgazın yüzde 58'ini Rusya'dan ithal edildiğini söyleyen Şimşek, “Geri kalan kısmı İran ve LNG formatında diğer ülkelerden ithal ediyoruz. Tabii ki doğalgazda Rusya'ya böyle bağlı kalmak büyük bir risktir. Bu yüzden TANAP projesini gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye'de yıllık toplam doğalgaz tüketimi 51 milyar metreküp. Biz bir tedarikçiye karşı bağımlılığımızı azaltmak istiyoruz. Şimdi de Doğu Akdeniz'deki yeni bulunan gaz yatakları var. Aynı zamanda yer altı doğalgaz depoları kuruyoruz. Türkiye ham petrol ihtiyacının yüzde 90'ını ithal ediyor. Petrol tedarikimiz çeşitlilik arz ediyor. Irak ve Azerbaycan'dan petrol boru hatlarımız var. Bizim için petrol temininde daha az zorluk ve risk var fakat bunlar doğalgaz tarafında daha fazla."