Rusya: Yaptırımlar uzatılırsa karşılık veririz

352

Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımları uzatması durumunda karşılık vereceklerini söyledi.

AB’nin Rusya’ya karşı yaptırımları uzatma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyleyen Ulyukayev, “Elbette, böyle bir durumda karşı yaptırımlar gelecektir.” dedi.

Rusya ekonomisinin yeni şartlara uyum sağladığını ifade eden Ulyukayev, “Yaptırımların uzatılması durumunda herhangi bir makroekonomik etkinin olacağını sanmıyorum. İlk başlarda enflasyon ve dövize bağlı dış borçla ilgili sıkıntılar olduysa da, şu anda böyle sorunlar yok. Enflasyon rakamları kriz öncesine geri döndü. Ekonomi tamamen uyum sağladı.” şeklinde konuştu.

AB’den gelen yaptırımları uzatma sinyaline de değinen Bakan Ulyukayev, “Yaptırımların uzatılması mümkün. Sanırım bir süre daha bu şekilde yaşayacağız. Doğal olarak yaptırımlar uzatıldıkça, karşı yaptırımlar gelecektir. Bu bizim seçimimiz değil. Avrupalı meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde biz bu konuyu asla gündeme getirmiyoruz.” ifadelerini kullandı.