Gorbaçov’tan Putin’e Kırım desteği; ‘Ben de aynısını yapardım!’

425

Sovyetler Birliği’nin (SSCB) son Başkanı Mihail Gorbaçov, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e destek verdi. Putin’in Kırım kararının doğru olduğunu söyleyen Gorbaçov, kendisinin de aynı şekilde karar vereceğini ifade etti.

The Sunday Times’a demeç veren Gorbaçov, Kırım ve Sivastopol’ün Rusya’ya bağlanmasının doğru bir karar olduğunu savundu. Gorbaçov, Putin’in yerinde olması durumunda kendisinin de aynı kararı vereceğini belirtti ve “Ben her zaman insanların özgür iradesinden yanayım, Kırım’daki insanların çoğu da Rusya’ya bağlanmak istiyordu.” dedi.

“Ben iktidarda olsam SSCB yıkılmazdı”

Sovyetler Birliği’nin yıkılışına da değinen Gorbaçov, “Her zaman devleti yeniden düzenlemek istedim, fakat asla yıkılması için uğraşmadım.” dedi. SSCB’nin yıkılmasından dolayı üzüntü duyduğunu ifade eden Gorbaçov, “Bu kadar büyük imkanları ve yer altı kaynakları olan bir devletin ortadan kaybolması beni üzüyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, eğer ben hala iktidarda olsaydım, bu devlet varlığını sürdürüyor olurdu.” şeklinde konuştu.