Kudrin’den Putin’e jeopolitik gerilimi düşürme çağrısı

310

Rusya Maliye Eski Bakanı ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Aleksey Kudrin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ekonomide büyüme için jeopolitik gerilimi düşürmeye çağırdı.

Putin ve Kudrin Rusya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin ekonomi konseyi daimi üyeleri toplantısına katıldı. Rus Vedomosti gazetesinin toplantıya katılan üyelerin sözşerine dayandırdığı haberine göre Kudrin, Rusya’nın teknolojik olarak geri kaldığını ve Rusya’nın en azından ikinci planda da olsa uluslararası teknoloji zincirine dahil olması gerektiğini ifade etti.

Kudrin, yabancı yatırımcıların Rusya’ya gelmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi ve Putin’in uluslararası gerilimi düşürmesini istedi.

Toplantıya katılanların sözlerine göre konuşmasının sonunda Kudrin’e cevap veren Putin, gerilimi ilk başlatan ülkenin Rusya olmadığını savundu. Putin, “Ülke bir konuda geride kalırsa kalsın, ama ülkemizin bin yıllık tarihi var. Rusya egemenliğini asla pazarlık konusu yapmayacak.” dedi.

Putin ayrıca, sadece devlet başkanlığı görevindeyken değil, hayatının sonuna kadar Rusya’yı korumaya devam edeceğine söz verdi.