Kurtulmuş: Ne Türkiye Rusya’yı, ne Rusya Türkiye’yi gözden çıkarabilir

241

AK Parti Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamasında ne Türkiye'nin Rusya’yı, nede Rusya'nın Türkiye’yi gözden çıkarabileceğini söyledi.

TBMM'de güvenoyu alan 65. Hükümet, ikinci Bakanlar Kurulu toplantısını Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdi. Toplantı sonrası Numan Kurtulmuş, açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Rusya ilişkilerine değinen Kurtuşmuş, "Ne Türkiye Rusya'yı, ne Rusya Türkiye'yi gözden çıkarabilir dedik. İki ülke kadim dosttur, rakiptir, ilişkilerini güçlendirmiş iki ülkedir." dedi.

Suriye krizinden kaynaklanan bir durum dolayısıyla ilişkilerin geerildiğini ifade eden Kurtulmuş, "Türkiye bile bile, kasten bu uçağın düşürme olayının içinde olmamıştır. Türkiye uçağın kimliğini bilmediğini resmi olarak ifade etmiştir. Rusya'nın bu meseleyi uzatmasının Rusya içinde faydalı olmayacağı düşüncesi içindeyim. Keşke böyle bir durum ortaya çıkmasaydı. Türkiye-Rusya ilişkilerinin yeniden tamir edilebileceğini kanaatindeyim. İki komşu ülke arasındaki bu sorunun diyalog yoluyla çözülmesi mümkün olur." şeklinde konuştu.

"Türkiye bile bile, kasten bu uçağın düşürme olayının içinde olmamıştır. Rusya'nın bu meseleyi uzatmasının Rusya içinde faydalı olmayacağı düşüncesi içindeyim"

Numan Kurtulmuş
AK Parti Sözcüsü

Rusya ve Türkiye arasında karşılıklı açıklamalar

Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yunanistan ziyareti sırasında Ankara’dan somut adımlar beklediklerini dile getirmişti.

Putin'in açıklamasına yorumlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İlişkilerin bozulmasını biz istemedik. Sayın Putin'den olumlu bir adım geldi de biz olumsuz bir yaklaşım mı sergiledik? Böyle bir şey söz konusu değil." diye konuştu.

Rusya’dan gelen değerlendirmelere karşılık veren Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ortak bir çalışma grubu oluşturma teklifinde bulundu. Çavuşoğlu’na cevap veren Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, hiçbir çalışma grubunun problemi çözmeyeceğini söyledi.

Türkiye, sınırı ihlal ettiği gerekçesi ile 24 Kasım’da Rus savaş uçağını düşürmüştü. Rusya, Türkiye ile ilişkileri sınırlandırırken, Rus seyahat acentelerinin Türkiye’ye tur satışı yasaklanmıştı. Rusya, Türk vatandaşlarına uyguladığı vizesiz seyahat imkanını da askıya aldı.