Dışişleri’nden Rusya’ya kınama: Rusya, Suriye'de 60'dan fazla sivili öldürdü

166

Türkiye Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada Rusya’nın, Suriye’nin İdlip kentinde yaptığı hava operasyonlarına tepki gösterdi. İdlip’te hastaneye saldırı düzenlendiği bilgisini veren Dışişleri, Rusya’nın hava operasyonları sonucunda 60’ın üzerinde sivilin hayatını kaybettiğini ve 200’e yakın kişinin yaralandığını açıkladı.

Dışişleri’nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Rejim ve Rusya Federasyonu’nun Suriye’de işlemekte olduğu suçlara bugün sabaha karşı bir yenisi daha eklenmiştir. İdlip Ulusal Hastanesi, Abrar Camii ve diğer sivil hedeflere RF uçaklarınca yapıldığı bildirilen saldırılarda ilk belirlemelere göre 60’ın üzerinde sivil hayatını kaybetmiştir. Yaralı sayısının 200’e yaklaştığı tahmin edilmektedir.“

Rusya’nın operasyonlarının şiddetle kınandığını ifade eden Dışişleri Bakanlığı, Rusya’yı Suriye’deki anlaşmalara uymamakla suçladı. Bakanlık ayrıca Rusya’nın Suriye’de işlediğini iddia ettiği suçlardan dolayı uluslararası camiayı göreve çağırdı.

Dışişleri’nin açıklaması şu şekilde sürdü: “Suriye’de siyasi bir çözümü ve Çatışmaların Durdurulması Mutabakatı’nı savunduğunu söyleyen Rusya Federasyonu’nun, bu ilkeleri pervasızca ayaklar altına almakta olduğu açıktır.”