‘İlişkilerin düzelmesi için çalışma grubuna gerek yok, özür yeterli’

305

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Üyesi İgor Morozov, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin düzelmesi için çalışma grubuna ihtiyaç olmadığını, Türkiye’nin özür dilemesinin yeterli olacağını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya ile ilişkileri düzeltmek için ortak bir çalışma grubu kurulması teklifine Rusya’dan bir cevap da Morozov’tan geldi. Morozov, “İlişkilerin düzelmesi için Ankara’nın düşürülen Su-24 uçağı için özür dilemesi yeterli. Eğer bu yapılırsa, hiçbir çalışma grubuna ihtiyaç kalmayacaktır.” dedi.

İlişkilerin normalleşmesi için sunulan tekliflerin yalnızca özür dilenmesi durumunda anlam kazanacağını belirten Morozov, “Daha önce birçok kez dile getirdiğimiz şartlar yerine getirildikten sonra ilişkilerin düzelmesi gündeme gelebilir. Türkiye düşürülen su-24 uçağı ve pilotun ölümü için özür dilemeli ve uçağın tazminatını ödemeli.” ifadelerini kullandı.

Morozov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ulusal televizyon kanalına çıkıp tüm olanlar için Rusya halkından özür dileyerek” ilişkileri çok kolay bir şekilde düzeltebileceğini ifade etti.