Lavrov: Türkiye, Irak’tan askerlerini çekmeli

176

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Irak’taki askeri varlığının “hukuksuz” olduğunu, Ankara’dan bu hukuksuzluğu sona erdirmesini talep ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini söyledi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Türk askerinin Irak’ta ülkenin egemenliğini güçlendirmek için bulunduğu açıklamalarını hatırlatan Lavrov, “Bize göre bu kabul edilemez. Türklerin bu adımları Batılı partnerlerimizin dikkatini hak ediyor.” suçlamasında bulundu.

Komsomolskaya Pravda gazetesine canlı yayında konuşan Lavrov, Ankara’nın Irak’ta Kürtlerle ilişkiler açısından “düşmanca” tavrını sonlandırmasını istedi.

Bağdat’ın bilgisi dahilinde Irak Kürt Yönetimi’ne terörle mücadele için silah verdiklerini ifade eden Lavrov, “Biz Irak’a da Kürt Yönetimi’ne de terörle mücadele çerçevesinde silah veriyoruz. Burada Irak hükümetinin bilgisi var. Bizim başkaca da prensiplerimiz yok.” dedi.

Suriye yönetimini de Kürtlerle işbirliğini geliştirmesi için teşvik ettiklerini kaydeden Lavrov, “Burada Kürtlerin Suriye devletinin geleceğindeki rollerinin sınırlandırılmasını olumlu bulmuyoruz.” şeklinde konuştu.