Akkuyu’nun inşaatı için siyasi desteğe ihtiyaç var

272

Rusya’nın Mersin Akkuyu’da inşa edeceği nükleer santralin hukuki işler direktörü İlya Smirnov, projenin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için iki ülkenin siyasi desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Akkuyu Nükleer AŞ’nin inşaat izinlerini 2018’de alması bekleniyor.

Türkiye’nin sınır ihlali gerekçesi ile Rus savaş uçağını 24 Kasım’da düşürmesinin ardından iki ülke ilişkileri zarar görmüştü. Akkuyu’da herhangi bir iptal olmasa da projenin uygulanmasında gecikme yaşanmasından endişe ediliyor.

En önemli konunun siyasi destek olduğuna değinen Smirnov, “İki ülkenin de desteği gerekiyor. Sonrasında projenin uygulanmasını garanti edebiliriz.” dedi.

Moskova’da düzenlenen Atomexpo 2016 Fuarı’nda konuşan Smirnov, Akkuyu’da inşaat izinleri için gerekli çalışmaları yaptıklarını, 2018’e kadar gerekli izinlerin alınmasını beklediklerini söyledi. Elektrik üretimi ile ilgili lisans da bu yıl sonunda alınabilecek.

Smirnov, Akkuyu’da ilk ünitenin 2023’te devreye alınmasını planladıklarını, tüm santralin ise 2026’da aktif hale gelmesini beklediklerini söyledi. Nükleer santralin 60 yıl süre ile çalışması hedefleniyor.

Rusya ve Türkiye’nin 2010’da imzaladığı ilk anlaşmaya göre 22 milyar dolara mal olacak santralin 4 ayrı ünite, toplam 4800 MW kurulu gücü bulunuyor.

Ukrayna krizi, yaptırımlar ve petrol fiyatlarının sert düşmesi nedeni ile ekonomik zorluklar yaşayan Rusya Akkuyu’nun yüzde 49’unu satmayı öngörüyor.