Putin: Türk Akımı’ndan vaz geçmedik, Türkiye ile siyasi zorluklar var

288

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus doğalgazını Karadeniz’in altından geçerek Avrupa’nın güneyine ulaştıracak Türk Akımı ya da Güney Akım’dan vazgeçmediklerini söyledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu ile görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Putin, “Karadeniz’in altından geçecek doğalgaz boru hattı ile ilgili Türkiye ile siyasi zorluklar yaşıyoruz.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Aralık 2014’de yaptığı Türkiye ziyaretinde Güney Akım doğalgaz boru hattı projesinin iptal edildiğini, Türk Akımı’nı inşa edeceklerini açıklamıştı.

Türkiye’nin sınır ihlal ettiği gerekçesi ile 24 Kasım’da Rus jetini düşürmesinin ardından iki ülke ilişkilerinde sorunlar yaşanıyor.

Güney Akım ya da Türk Akımı’nın uygulanması konusunda Avrupa Komisyonu’nun karar vermesi gerektiğini belirten Putin, “Biz projelerin hiç birini terk etmedik. Ne Güney Akım ne de Türk Akımı. Projelerin hiç biri ile ilgili kesin bir pozisyon yok…” şeklinde konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin 1 Aralık 2014’de Ankara’ya yaptığı ziyarette Avrupa ile ilişkilerin kötüye gitmesi ile bağlantılı olarak Güney Akım projesini uygulamayacaklarını açıklamıştı. Rus lider dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde Türk Akımı’nın devreye alınacağını belirtmişti.

Güney Akım doğalgaz boru hattı projesi Ukrayna’da yaşanan sorunlar nedeni ile doğrudan Avrupa ülkelerine ulaşımını öngörüyordu. Yaklaşık 15,5 milyar dolara mal olacak boru hattı ile 67 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatının yapılması planlanıyordu.

Türk Akımı ise dört ayrı hat olarak planlanmış ve toplamda 63 milyar metreküp kapasite öngörülmüştü. Güney Akım projesinde öngörülen güzergahı takip edecek Türk Akımı’nda Bulgaristan yerine Türkiye’den Avrupa’ya ulaşılması öngörülüyor. Anlaşma çerçevesinde ilk hattan Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatının Aralık 2016’da başlaması planlanıyordu.