Rusya’dan BM’ye Türkiye önergesi

448

Rusya, Türkiye tarafından Suriye’de betonarme güçlendirme inşa edildiğine ilişkin bilgilerin kontrol edilmesi için Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliğine önerge sundu.

BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, “Türkiye’nin Suriye topraklarında kendi sınırına yakın bölgede kapsamlı betonarme güçlendirme yaptığına dair bilgiler geliyor. Sekreterliğin konuyla ilgilenmesini ve Güvenlik Konseyi’ne rapor etmesini talep ediyoruz.” dedi.

Çurkin, Rusya’nın Türkiye-Suriye sınırının kapatılması talebini bir kez daha BM Güvenlik Konseyi toplantısında yineledi. Çurkin, uluslararası kararlar uyarınca insani yardım ulaştırmak için kullanılması gereken sınır kapılarının suç işlemek amacıyla kullanıldığını belirtti. Çurkin ayrıca, “Sınır bölgesinde meydana gelenlerle ilgili sunulan reddedilemez belgesel kanıtlar yok sayılıyor.” dedi.

Rusya, daha önce birçok kez BM’ye, IŞİD kontrolündeki grupların yer aldığı Suriye topraklarına Türkiye tarafından silah ve askeri mühimmat sevk edildiği ve bazı Türk şirketlerinin el yapımı patlayıcı yapımında kullanılmak üzere IŞİD’e mühimmat gönderdiği yönünde kanıtlar sunduğunu belirtmişti.