Lavrov: ABD, El-Nusra Cephesi'ni rejime karşı kullanılmak istiyor

130

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin El-Nusra Cephesi'ni Suriye rejimine karşı kullanılmak istiyor olabileceğini savundu.

Dışişleri Bakanı Lavrov, St. Petersburg kentinde düzenlenen 20. Uluslararası Ekonomi Forumu'nun (SPIEF) oturumunda konuştu. Suriye ateşkesinin El-Nusra Cephesi, IŞİD'i kapsamadığını ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin açıklamalarını hatırlatan Lavrov, diğer grupların o bölgelerden çıkması gerektiğini söyledi. Lavrov, "Amerikalılar şimdi ılımlı muhalifleri El-Nusra Cephesi'nin kontrolündeki bölgelerden çekemediklerini ve bunun için 2-3 aya ihtiyaçları olduğunu söylüyorlar. Bana öyle geliyor ki burada bir oyun oynanıyor. Belki de El-Nusra Cephesi'ni farklı bir formatta koruyup daha sonra rejimi yıkmak için kullanmak istiyorlar." dedi.

"Suriye konusunda kimseye söz vermedik"

Kerry'nin Suriye konusunda 'Rusya’nın sabrımızın sınırsız olmadığını anlaması gerekiyor' açıklamasına cevap veren Lavrov, kimseye söz vermediklerini söyledi. Kerry'nin sözlerine şaşırdığını ifade eden Lavrov, "Birisine bir şey yapmak için görev üstlenmedik. Kimseye de söz vermedik. Suriye çözümünde herkesin kabul ettiği şeklinde hareket edileceği yönde anlaşmıştık." diye konuştu.