AB Rusya yaptırımlarını yeniden uzatıyor

138

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların 6 ay daha uzatılacağını bildirdi. Fransa’nın yaptırımların otomatik olarak uzatılmasına sıcak bakmadığını söyleyen Ayrault, Paris’in 28-29 Haziran’da Brüksel’de yapılacak AB zirvesinde yaptırım konusunun müzakere edilmesinden yana olduğunu ifade etti.

Yaptırımların 6 ay daha uzatılması ile ilgili olarak Ayrault, “İleriye doğru bir adım atıldığında, karşılık olarak adım atılıp atılmayacağını anlamak için konunun müzakere edilmesi gerekiyor.” dedi.

Bir sonraki Avrupa Konseyi’nde Rusya yaptırımlarının müzakere edilmesini istediğini söyleyen Ayrault, “Çünkü bu yaptırımların amaca uygunluğu devlet ve hükümet yetkilileri arasında belirlenecek. Biz yaptırımların otomatik olarak uzatılmasını istemiyoruz, biz konunun müzakere edilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Moskova, AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımları zarar verici olarak değerlendiriyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, daha önce yaptığı açıklamada, yaptırımlar üzerinden Rusya’ya baskı uygulayarak gerilimi sürdürmenin çıkmaz yol olduğunu ifade etmişti.

Ukrayna krizi ve Kırım'ın Rusya'ya dahil edilmesinin ardından AB, Rusya'ya karşı ekonomik yaptırımlar uygulama kararı almıştı. AB, en son 21 Aralık 2015 tarihinde aldığı kararla Rusya’ya karşı uyguladığı ekonomik yaptırımları 31 Temmuz 2016 yılına kadar uzatmıştı.