Putin: Rusya, NATO’nun saldırgan eylemlerine cevap vermek zorunda kalıyor

245

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO’nun varlığını Rusya sınırlarına doğru genişletmeye devam ettiğini, artan saldırgan söylem ve eylemlere cevap vermek zorunda bırakıldıklarını söyledi.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’da bir konuşma yapan Putin, her ülkenin eşit olacağı bir güvenlik sisteminin kurulması çağrısında bulundu. Rus lider, her ülkenin eşit olacağı ve blokların olmadığı kolektif bir güvenlik sistemi kurulması için diyaloga hazır olduklarını ifade etti.

Nazi Almanya’sının 1941 yılında bugün Sovyetler Birliği’ni işgal ettiğini, uluslar arası toplumun o dönemde Nazi rejimine gerekli dikkati göstermediğini hatırlatan Putin, “Uluslar arası toplum bugünlerde de aynı hataları yapıyor. Karşımızda temel küresel tehdit terörizm. Ancak NATO varlığını Rusya sınırlarına doğru genişletiyor…” eleştirisi getirdi.

NATO’nun saldırgan söylem ve eylemlerini artırdığını kaydeden Putin, “Rusya’nın savunma kapasitesini güçlendirmek için çalışmalıyız.” dedi.

Kırım ve Sivastopol, Rusya'ya entegre edildi

Kırım ve Sivastopol’un Rusya’ya bağlanmasına değinen Putin, Duma’nın çalışmaları ve 120’den fazla yasanın kabul edilmesi ile hukuki entegrasyonun da sağlandığını belirtti.

Duma’da eylül ayında yapılacak seçimlere de değinen Rus lider, “Seçimler fikir mücadelesi çerçevesinde şeffaf bir ortamda yapılmalı.” çağrısında bulundu.

Putin konuşmasında, Duma’nın yolsuzluklarla mücadele çerçevesinde yaptığı çalışmalara da dikkat çekti.