"Ankara'nın özür dilemesinin nedeni, AB ile yaşanan sıknıtılar"

393

Rusya'nın Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Vladimir Çijov Ria Novosti'ye verdiği mülakatta Türkiye'nin AB ve Almanya ile problem yaşadığı için Rusya'ya yönelik böyle bir yakınlaşma adımı attığını söyledi.

"Türkiye'nin AB ile başarısız etkileşimleri, özellikle Almanya ile yaşanan çekişme. Sizce Ankara'nın özür dileyerek yüzünü Rusya'ya çevirmesinde bunun etkisi var mıdır?" sorusuna Çivoj, "Ben yaşananları "dönüş" olarak isimlendirmezdim. Bu doğru yönde atılmış bir adım. Bakalım devamında neler olacak. Türkiye'nin AB ile sorunları var, şüphesiz. Ancak Türkiye'nin sadece Almanya ile değil diğer AB ülkeleri ile de sorunları var. Zaman geçtikçe de bu sorunlar büyüyor. Burada birçok etken var. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde AB'ye katılma işinin referanduma götürülebileceğini söylemişti." diye yanıt verdi.

Muhabirin, "Yani AB ile problemler, Ankara'nın Moskova ile ilişkilerinde böyle bir adım atmasının sebebi mi?" sorusuna ise Çijov, "Evet, bana göre sebeplerden birisi bu." dedi.

Türk Akımı'nın tekrar gündeme gelmesi ve Ankara'nın bu konudaki tutumlarını yorumlayan Çijov, Ankara'dan henüz bu yönde bir şey duymadığını, gelişmeleri takip edilip gerçekçi yorumlar yapılması gerektiğini söyledi.