Putin: Türkiye ile ilişkileri normalleştiriyoruz

1230

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümet üyeleri ile yaptığı görüşmede, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde talimat verdi.

Toplantının başlangıcında konuşan Rus lider, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bize gönderdiği mektubun ardından Türk ortaklarımızla ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde karar verdik.” dedi.

Putin, Başbakan Dmitri Medvedev’i ticari ve ekonomik ilişkilerin normalleşmesi ile ilgili sürecin tamamlanması, hukuki ve diğer düzenlemelerin yapılması konusunda görevlendirdi.

Kremlin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özür dilemesini içeren bir mesajı Putin’e ilettiğini duyurmuştu. Bugün de iki lider bir telefon görüşmesi yaparak ikili ilişkilerin normalleşmesi konusunda mutabakata vardı.

TURİZM’DE SINIRLAMALAR KALDIRILIYOR

Rusya Devlet Başkanı Putin hükümet üyelerine yaptığı değerlendirmede mektup sonrası turizm sektöründe Rusya’nın uyguladığı sınırlamaların kaldırılması talimatı verdi. Türkiye’ye charter uçuşları yasaklayan Rusya, tur düzenlenmesini de iptal etmişti.

Putin konuşmasında, “İkili ilişkilerimiz açısından turizm konusu ile başlamak istiyorum. Terör eylemlerinin arttığı bir döneme denk gelse de, biz bu sektördeki sınırlamaları kaldırıyoruz.” ifadelerini kullandı.