Rus senatör: Kürt örgütler canlı bomba hazırlıyor olabilir

285

Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Birinci Yardımcısı Frants Klintseviç, Türkiye'de faaliyet gösteren Kürt örgütlerin canlı bomba hazırlığında olabileceğini iddia etti.

Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen terör saldırısı sonrası değerlendirmede bulunan Klintseviç, Türkiye'de IŞİD gibi terör örgütlerinin aktif olduğunu söyledi. Kürt örgütlerin de etkin olduğunu ifade eden Klintseviç, bu örgütlerin canlı bomba hazırlığında olabileceği iddiasında bulundu.

"Türkiye'ye tatil ziyaretleri tekrar başlatılması mümkün değil"

Türkiye'ye turizm amaçlı ziyaretlerin başlatılmasına daha önce de karşı çıktığını hatırlatan Klintseviç, Türkiye'nin ne kendi vatandaşlarının ne de Rus turistlerinin can güvenliğini sağlayacak durumda olmadığını savundu. Klintseviç, "Bu nedenden dolayı Rusya, Türkiye'ye turizm ziyaretlerinin tekrar başlatılmasını değerlendirmek için bile ahlaken hakkı yok." dedi. Şahsi ve organize olmayan Türkiye ziyaretlerine engel olamayacaklarını söyleyen Klintseviç, "Türkiye'ye gitmeyi planlayan her kişi hayatını tehlikeye attığının farkında olmalı." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin sınırı ihlal ettiği gerekçesiyle Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya, tur satışlarını yasaklayarak tüm charter uçuşları iptal etmişti. Ayrıca vizeleri de tek taraflı kaldırmıştı.

Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen terör saldırısında 36 kişi hayatını kaybederken en az 140 kişi de yaralandı.