Rus senatör Morozov: Türkiye'ye turist akışı bu sezon başlayabilir

451

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi senatörü İgor Morozov, Türkiye'ye turist akışının bu sezon başlayabileceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özür mesajı göndermesi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirmesi iki ülke arasında yaşanan kriz için olumlu sinyaller verdi. Görüşme sonrası Putin'in Türkiye'ye karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması yönünde talimat verdiği açıklandı.

Son gelişmeleri değerlendiren Senatör Morozov, Türkiye'ye Rus turist akışının en kısa zamanda başlatmanın mümkün olduğunu söyledi. Morozov, "Organize eilmiş turistik ziyaretler için izinleri 10-15 günde almak mümkün. Türkiye bu sezon Rus turistleri karşılayabilir." dedi. Artık tüm işlemlerin tur operatörlere ve charter uçuşu ayarlayan şirketlere bağlı olduğunu ifade eden Morozov, "Tur operatörlerin tekrar Türkiye'ye ne kadar hızlı dönebileceklerini göreceğiz." diye konuştu.

"Projeler 1 ayda tekrar başlatılabilir"

İki ülke arasındaki ortak projelere geri dönmenin yine uzmanlara ve hazırlıklarına bağlı olduğunu belirten Morozov, "Türkiye ile ticari ilişkileri ve ortak projeleri, Türk Akımı projesi dahil bir ayda tekrar başlatılabilir." şeklinde konuştu.