Rusya: Terör saldırısının hedefi Türkiye'nin Rusya ve İsrail ilişkilerine karşı

229

Rusya Federasyon Konseyi Dışişleri Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısının hedefinin Türkiye'nin Rusya ve İsrail ile ilişkilerinin normalleşmesine karşı olduğunu iddia etti.

Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını değerlendiren Kosaçev, "Saldırı, Türkiye yönetimin Rusya ve İsrail ile ilişkilerini normalleştirme girişimine karşı yapıldı. Büyük ihtimal Türkiye'yi büyük ölçüde Rusya diplomatlarının girişimiyle oluşturulmaya çalışılan teröre karşı tek cephede yer almaması için uyarıyorlar." diye konuştu.

Kosaçev, terör saldırılarının Rus ve Türk liderlerini diyalog kurmaktan uzaklaştıramayacağını tam tersine yakınlaştıracağını belirtti.

"Saldırı IŞİD'e işaret ediyor"

İstanbul'daki terör saldırısının IŞİD'e işaret ettiğini belirten Kosaçev, Türkiye'nin IŞİD'e yardım yaptığı yönündeki iddiaları bir kez daha tekrarladı. Bu durumun Türkiye'yi daha da çok tehdit ettiğini belirten Kosaçev, teröristlere destek verildiğini, onlardan petrol alındığını, tedavi edildiğini ve eğitildiğini savundu.

Kosaçev, saldırı nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen terör saldırısında 36 kişi hayatını kaybederken en az 140 kişi de yaralandı.

Türkiye'nin İsrail ile ilişkileri normalleştirme için anlaşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e özür mesajı gönderdi. Erdoğan'ın özür mesajının ardından Putin'le telefon görüşmesi yapacağı açıklandı. Putin ile Erdoğan'ın bugün bir telefon görüşmesi yapması bekleniyor.

Bu gelişmeler düşürülen Rus savaş uçağının ardından sekteye uğrayan Rusya-Türkiye ilişkilerinin tekrar normalleşmeye başlayacağı bekleniyor.