Der Spiegel: Erdoğan ve Putin, Maço Maçoyu yendi

781

Alman Der Spiegel dergisi online sitesinde Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşmalarını konu eden bir haber yayınladı. Haber’de dikkat çeken ayrıntılardan birisi haberin başlığı oldu. Spiegel haberin başlığını “Erdoğan ve Putin: Maço Maçoyu yendi” diye attı.

Haberin içeriğinde ise Türkiye’nin Rus uçağını düşürdükten sonra Rusya ile yaşadığı krizden bahsediliyor. Spiegel’in haberinde iki devlet adamının da bu süreçte birbirlerine söyledikleri sözlere de haberde geniş yer veriliyor. Haber’de Putin’in Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağının düşürülmesinde Türk silahlı kuvvetlerin davranışını savaş sebebi olarak nitelendirdiği ve Türk makamlarıyla anlaşmanın imkânsız olduğunu söylediği hatırlatılıyor. Türkiye’den özür dilemesini isteyen Putin, Erdoğan’dan yılın başında ret cevabı almıştı. Erdoğan o dönem yaptığı açıklama da hiçbir şekilde özür dilemeyeceğini dile getirmişti. Bunun üzerine Putin, Türkiye’ye karşı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Haber’de Rusya’nın Türkiye’ye karşı uyguladığı yaptırımların Türkiye’yi çok ciddi etkilediğine dikkat çekiliyor. Erdoğan’ın geçtiğimiz Aralık ayında Paris’teki dünya iklim konferansında Putin’i konferans bitiminde ayaküstü koridorda bekleyip görüşmeye çalıştığı da iddia ediliyor. Dergiye göre Putin’in görüşmeyi bilinçli bir şekilde reddetti.

Ayrıca Türkiye’nin savaş helikopterinin düşürülmesine de yer verilen haberde, helikopterin PKK terör örgütünden Rus yapımı bir roket atar ile düşürüldüğü iddia ediliyor. Rus turistlerin Türkiye’ye gelmemesine dikkat çeken dergi, Türkiye’ye her yıl yaklaşık 4 milyon Rus turistin geldiği belirtiliyor. Rusya Türkiye’ye karşı yaptırımlara başladıktan sonra ise bu rakamın yüzde 90’dan fazla düştü.

Son olarak ise haberde Rusya ve Türkiye’nin birbiriyle görüşmeye başladığı ifade ediliyor. Türkiye’nin yani Erdoğan’ın Rusya’dan özür dilemesinden sonra gerçekleşen görüşmeler ise Erdoğan adına büyük bir yenilgi olarak nitelendiriliyor. Erdoğan’ın özür dileyip Rusya ile görüşmesinde sebep olarak ise Türkiye’nin ekonomik durumu öne sürülüyor. Rusya’nın vatandaşlarına Türkiye’ye gitme yasağından sonra Türk ekonomisinin ciddi yaralar aldığına dikkat çekiliyor.