Kadirov: Türkiye, Rusyalı Çeçen teröristleri iade etsin

1185

Çeçenistan Başkanı Ramazan Kadirov, Türkiye'den Rusyalı Çeçen teröristleri iade etmesini istedi.

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyı Çeçen asıllı teröristlerin organize ettiği ve gerçekleştirdiği iddia edilmesinin ardından Kadirov'dan bir açıklama geldi. Türkiye'den Rusyalı Çeçen teröristleri iade etmesini isteyen Kadirov, "Türkiye'ye hükümeti teröristler ile ilgili bilgi istiyorsa veriyorum, not etsinler. Tahran Gaziyev, Ahmad Umarov, Ahmad Patayev, Şirvani Basayev, Mihran Saidov, Rizvan ve Usama Yakubov, Aslanbek Vadalov, Movsar Çatayev, Hadi Alashanov, Rustam Naurbayev, Şirvani Basayev. Yöneticileri Movlaadi Udugov'dur. Onlar, kendilerini Türkiye sahillerinde çok rahat hissediyorlar." diye konuştu. İsmi geçen Çeçenler hakkında Ankara'yı uyardıklarını dile getiren Kadirov, cevap olarak sadece karşılığı olmayan sözler verildiğini iddia etti.

Büyük kayıplar vererek terörle mücadele ettiklerini ifade eden Kadirov, suçlu Çeçenlerin yurt dışında bulunduğu sürece sorunun bitmeyeceğini söyledi. Kadirov, "Rusya'ya inat Batılı ve Gürcistan güvenlik güçleri Çatayev'i besledi. Eğer Çatayev'in İstanbul'daki saldırıyla bir bağlantısı varsa sorumlusu onlardır. Çeçenistan tarafına doğru bakmasınlar." şeklinde konuştu.

Çatayev'in Kafkasya İslam Emirliği lideri Dokka Umarov'un ölümünden sonra IŞİD’e katıldığı ifade ediliyor.

Ocak 2016'da Rusya Antiterör Komitesi, Çateyev'in IŞİD'e katıldığı ve Kafkas kökenli teröristleri Rusya ve Avrupa ülkelerinde eylem yapması için hazırlıklarından sorumlu olduğu uyarısında bulunmuştu.

Gürcistan Adalet Bakanı Teya Tsulukiani, 4 yıl önce ülkelerinde yakalan Çateyev'in serbest bırakılmasına karşı çıktığını dile getirdi. Ancak Gürcistan'ın Çatayev'i Rusya'ya teslim etmeyi reddettiği belirtiliyor.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) eski Başkanı Nikolay Kovalev (1996-1988), Çatayev'in birçok ülkede yakalandığını ancak Rusya'ya iade etmeyi reddettiklerini savundu.