Obama’dan Batı’ya 'Rusya yaptırımları devam etsin' çağrısı

352

ABD Başkanı Barack Obama Batı ülkelerine çağrıda bulunarak, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların devam ettirilmesini istedi.

Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenecek olan NATO zirvesi öncesinde Obama Financial Times’da bir makale yayınladı. Obama makalesinde, “Her ne kadar bizim ülkelerimiz Rusya ile daha yapıcı ilişkiler kurmak için açık olsa da, Moskova, Minsk Sözleşmesi çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirene kadar Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların devam etmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Obama, Batı ülkelerinin, aşırıcıların saldırıları, askeri çatışmalar, göç krizi ve İngiltere’nin AB’den ayrılışı gibi bir takım sorunlar yaşamasından dolayı bu NATO zirvesini soğuk savaşın sona ermesinden sonraki en önemli zirve olarak gördüğünü yazdı. Obama ayrıca, agresif olarak nitelediği Rusya’nın, birlik, özgür ve barışçıl bir Avrupa Birliği vizyonunu tehdit altına soktuğunu ifade etti.

ABD Başkanı makalesinde, öncelikli olarak ABD, AB ve İngiltere arasındaki sıkı ilişkiler olmak üzere Batı dünyasını birlik olmaya çağırdı. Orta ve Doğu Avrupa’da müttefiklerinin savunmasını güçlendirmenin zaruri olduğunu belirten Obama, caydırıcılığın ve siber saldırılar da dahil olmak üzere yeni tehditlere karşı koyma gücünün artırılmasının gerekli olduğunun altını çizdi.

Makalesinin sonunda güven tazeleyen Obama, zor zamanlar yaşamasına rağmen Batı’nın zafer kazanan taraf olacağını ifade etti.

Rus RIA haber ajansı, Obama ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Varşova’daki NATO zirvesinde bir araya gelerek Rusya’ya karşı yürütülen yaptırımların sürdürülmesi konusunu görüşeceğini yazmıştı.