Merkel: AB ve Rusya ilişkileri normalleştirecek adımlar atmalı

150

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği (AB) ve Rusya'nın ilişkileri normalleştirecek ve karşılıklı yaptırımların kaldırılmasına olanak sağlayabilecek yönde adımlar atması gerektiğini belirtti.

"Biz hepimiz Rusya ile iyi ilişkiler istiyoruz" diyen Merkel, karşılıklı uygulanan yaptırımların kaldırılması konusunda ise, "Bunun gerçekleşmesini ben kendim de isterdim" diye ifade etti.

Merkel "Ancak bunun öncesinde Donbas'ta yaşanan çatışmanın taraflarının arasında bir uzlaşma sağlanmasını görmek isterim" diye belirtti. Ukrayna'nın eskisi gibi kendi sınırlarına erişebilmeleri gerektiğini belirten Merkel, bu konuda bütün taraflardan uzlaşma beklediğini söyledi.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel geçtiğimiz hafta da, AB’nin Ukrayna krizinden dolayı Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların süresinin uzatılmasının zaruri olduğunu söyleyip, "Yaptırımların uzatılması, ne yazık ki, zaruridir. Koruyucu yaptırımların uzatılmasının önünde hiçbir engel yok" diye ifade etmişti.

Ukrayna krizi ve Kırım'ın Rusya'ya dahil edilmesinin ardından AB, Rusya'ya karşı ekonomik yaptırımlar uygulama kararı almış, en son aldığı kararla da Rusya’ya karşı uyguladığı ekonomik yaptırımları 31 Ocak 2017 yılına kadar uzatmıştı.