Moldova, NATO’dan Rus askerlerinin Transdinyester’den çıkarılması için yardım istedi

337

Moldova Savunma Bakanı Anatoliy Şalaru, NATO’dan Rus askerlerinin Transdinyester’den çıkarılması için yardım istediği açıklandı.

Moldova Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Şaluru, NATO Zirvesi’ndeki konuşmasında Rusya’ya karşı yardım istedi. Propaganda ve ekonomik yaptırımların Transdinyester problemini çözmeyeceğini söyleyen Şalaru, Rus askerinin varlığını endişe verici olduğunu belirtti. Şalaru, “Transdinyester’de çok uluslu misyonumuza ve Rus askerlerinin bölgeden çıkarılması için destek vermenizi istiyoruz.” dedi.

Ayrıca Şaluru, 2019’da yapılacak NATO/PfP tipi REGEX tatbikatının Moldova’da yapılması teklifinde bulunduğu belirtildi.

Halkın yüzde 60’ı Rus ve Ukraynalılardan oluşan Transdinyester, milliyetçilik eğilimlerinin güçlendiği Moldova’nın Romanya ile birleşeceği korkusuyla henüz Sovyetler Birliği dağılmadan önce Moldova’dan ayrılma mücadelesine başlamıştı. 1992’de, Moldova yönetiminin sorunu güç ve silahlı çatışma yoluyla çözme çabası başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Kişinev, Turla (Dinyester) nehrinin sol yakasındaki bölgeleri üzerindeki kontrolü kaybetmişti. Halihazırda Transdinyester’de barış gücü görev yapıyor. Transdinyester yönetimi, uluslararası toplum tarafından tanınmak için çaba gösterirken Moldova, bölgeye birlik devlet içinde özerklik teklif ediyor.